Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PP/0005-2/2007
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/0005-2/2007
Data
2007.04.03



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczanie podatku naliczonego
podatek naliczony
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
samochód ciężarowy
zgłoszenie rejestracyjne


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktury dokumentującej nabycie samochodu ciężarowego, wystawionej w dniu 31.12.2006 r.?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.01.2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 24.01.2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 01.03.2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza
iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny wynikający z wniosku:

Podatnik wnioskiem z dnia 11.01.2007 r., uzupełnionym pismem w dniu 01.03.2007 r., zwrócił się w oparciu o art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

W złożonym piśmie Podatnik informuje, iż działalność gospodarczą rozpoczął z dniem 01.01.2007 r. Jako formę opodatkowania wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług na druku VAT-R dokonał w dniu 28.12.2007 r., podając jednocześnie informację, iż z dniem 01.01.2007 r. rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zarejestrowanie jako podatnika VAT czynnego nastąpiło z dniem 01.01.2007 r. Deklaracje dla podatku od towarów i usług będą składane za okresy kwartalne.

W dniu 31.12.2006 r. Podatnik dokonał zakupu na podstawie faktury VAT samochodu ciężarowego - wywrotki o ładowności 14 ton z przeznaczeniem do działalności gospodarczej w zakresie usług transportu materiałów budowlanych.

Zapytanie dotyczy prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z faktury dokumentującej nabycie samochodu ciężarowego wystawionej w dniu 31.12.2006 r.

W opinii Podatnika, posiada on prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia samochodu ciężarowego.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie uprzejmie informuje, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy).

W myśl art. 86 ust. 10 ww. ustawy prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny.
Jednakże, jeśli podatnik nie dokona obniżenia podatku w tym terminie może obniżyć kwotę podatku należnego w następnym okresie rozliczeniowym (art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług).
Przypadki, gdy podatnik mimo, że dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną, nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego, określone zostały między innymi w art. 88 ww. ustawy. Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (nabycie nowego środka transportu).
Jednakże przy analizie tego przepisu za istotny należy uznać nie tyle moment powstania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, co moment powstania możliwości realizacji przez podatnika tego prawa oraz prawa do zwrotu różnicy podatku. Możliwość ta powstaje z dniem zakończenia okresu rozliczeniowego. Wobec tego należy przyjąć, że przewidziane w cytowanym art. 88 ust. 4 ustawy wyłączenie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostało dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego.
Skoro w przedmiotowej sprawie dokonanie nabycia nastąpiło 31.12.2006 r., a rejestracja jako podatnik VAT czynny nastąpiła dnia 01.01.2007 r., a więc przed upływem okresu rozliczeniowego za I kwartał 2007 r., czyli za kwartał, w którym przysługiwało prawo do odliczenia faktur również z miesiąca grudnia 2006 r. - przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z ww. faktury VAT potwierdzającej nabycie samochodu ciężarowego.

Mając na uwadze powyższe, prezentowane przez Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie uznano za prawidłowe.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj