Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
US I-/415/9/2007
z 23 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I-/415/9/2007
Data
2007.02.23


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
podstawa opodatkowania
ulga odsetkowa
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Wątpliwości z Pana strony budzi zagadnienie, czy do odliczenia powinna być przyjęta tylko kwota zapłaconych odsetek, przypadająca od kredytu wykorzystanego na kontynuację i zakończenie budowy, jeżeli kredyt został wykorzystany zarówno na zakup budynku mieszkalnego w stanie surowym jak i na sfinansowanie wydatków na kontynuację i zakończenie budowy ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), podziela pogląd przedstawiony w piśmie z dnia 12.02.2007r. (wpływ do Urzędu w dniu 16.02.2007r.), stanowiącym wniosek w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2004 roku zaciągnął Pan kredyt hipoteczny w walucie polskiej na zakup na rynku wtórnym nieruchomości, działki oraz na dokończenie budowy zakupionej nieruchomości. Łączna kwota kredytu wyniosła 241.000,-zł.

Nabycie w maju 2004 roku nieruchomości sfinansował Pan kredytem w kwocie 141.700,-zł i gotówką w kwocie 46.300,00 zł. Pozostała kwota kredytu, tj. 100.000,00 zł wykorzystana została na dokończenie budowy zakupionej nieruchomości. Wydatki z tytułu budowy udokumentowane zostały fakturami VAT, rachunkami od podmiotów zwolnionych z VAT oraz paragonami fiskalnymi.

Decyzją Nr 00/2004 z 2004r. Starosta Łódzki Wschodni przeniósł na Pana pozwolenie na budowę. Natomiast potwierdzenie możliwości przystąpienia do użytkowania budynku mieszkalnego uzyskał Pan w 2006r. W 2006r. dokonał Pan przewalutowania zaciągniętego kredytu hipotecznego ze spłacanego w PLN na spłacany we frankach szwajcarskich.

Wątpliwości z Pana strony budzi zagadnienie, czy do odliczenia powinna być przyjęta tylko kwota zapłaconych odsetek, przypadająca od kredytu wykorzystanego na kontynuację i zakończenie budowy, jeżeli kredyt został wykorzystany zarówno na zakup budynku mieszkalnego w stanie surowym jak i na sfinansowanie wydatków na kontynuację i zakończenie budowy ?

W Pana ocenie, biorąc pod uwagę zapis art. 26b ust. 1 pkt 1, z uwzględnieniem art. 26b ust. 4 pkt 2 ustawy, do odliczenia powinna być przyjęta kwota odsetek obliczona w takiej proporcji w jakiej pozostaje udział wydatków na budowę sfinansowanych kredytem w całej kwocie wykorzystanego kredytu.

Mając na uwadze stan faktyczny w przedstawionej sprawie Organ Podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z treścią art. 26 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4 faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z :

  1. - budową budynku mieszkalnego, albo

  2. - wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

  3. - zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

  5. ak wynika z powyższego odliczenie przysługuje z tytułu poniesienia w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu, którym sfinansowano tylko ściśle określone inwestycje wśród których nie wymieniono zakupu na rynku wtórnym budynku w stanie surowym.

    Przepisy art. 26 b ust. 3 ustawy nie wymieniają wprost wyłączenia z odliczenia odsetek od tej części kredytu, którą sfinansowano zakup budynku w stanie surowym. Punkt 6 tego przepisu stanowi jednak o proporcjonalnym sposobie odliczenia odsetek w przypadku wykorzystania kredytu jednocześnie na budowę budynku i nabycie gruntu.

    A zatem analogicznie należy przyjąć proporcjonalny sposób odliczenia odsetek w przypadku gdy kredyt zaciągnięty w dniu 2004r. na podstawie umowy nr 00/2004 wykorzystał Pan jednocześnie na budowę budynku i zakup budynku w stanie surowym.

    Biorąc pod uwagę powyższe Organ Podatkowy podziela Pana stanowisko, że do odliczenia powinna być przyjęta kwota odsetek obliczona w takiej proporcji w jakiej pozostaje udział wydatków na budowę sfinansowanych kredytem w całej kwocie wykorzystanego kredytu.


    Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj