Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rawiczu
PP/443-10/07
z 11 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-10/07
Data
2007.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Rawiczu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku


Słowa kluczowe
ciągnik rolniczy
przyczepa
środek transportowy
zapłata podatku
zaświadczenia


Pytanie podatnika
Czy nabywając używane przyczepy rolnicze od kontrahenta z Czech Podatnik jest obowiązany dla celów rejestracji uzyskać od Naczelnika Urzędu Skarbowego zaświadczeń, o których mowa w art. 105 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ?


Wnioskiem z dnia 27 marca 2007r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy nabywając używane przyczepy rolnicze od kontrahenta z Czech jest obowiązany dla celów rejestracji uzyskać od Naczelnika Urzędu Skarbowego zaświadczeń, o których mowa w art. 105 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami). Wątpliwości Podatnika dotyczą również tego obowiązku przy nabywaniu ciągników rolniczych. Zdaniem wnioskodawcy, dla celów rejestracji przyczep rolniczych jak i ciągników rolniczych nie jest konieczne uzyskanie takiego zaświadczenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, oraz stanu prawnego uznał przedstawione przez Podatnika stanowisko za prawidłowe. Wynika to z następujących okoliczności:

Zgodnie z przepisem art. 105 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydania zaświadczeń potwierdzających uiszczenie przez podatnika podatku od towarów i usług w przypadkach o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4 ustawy (tj. wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych i innych środków transportu) lub potwierdzających brak uiszczenia tego podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które maja być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Należy podkreślić, iż przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń winny uwzględniać uregulowania art. 103 ust 3 i 4 ustawy, w których to przepisach dokonano rozróżnienia na nowe i inne środki transportu, przy czym za inne środki transportu winny być uznane pojazdy tożsame z nowymi środkami transportu (w przypadkach pojazdów lądowych są to pojazdy wymienione w poz. 1-4, 9-10, 15-20 załącznika nr 1 do ustawy o podatku od towarów i usług, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub mocy większej niż 7,2 kilowatów – art. 2 pkt 10 ustawy).

Przyczepy samochodowe – zgodnie z art. 2 pkt 50 ustawy z 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. Z 2005r. Nr 108, poz. 908 z późniejszymi zmianami) – to pojazd bez silnika przystosowany do łączenia go z innym pojazdem, a zatem nie mieszczą się w ustawowej definicji środków transportu. Dlatego dla potrzeb rejestracji przyczepy rolniczej Naczelnik Urzędu Skarbowego nie ma obowiązku wydawać zaświadczeń, o których mowa w art. 105 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podobnie w przypadku przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju ciągników rolniczych nie jest wymagane dla celów rejestracji uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku lub brak obowiązku jego uiszczenia. Ciągniki rolnicze, mimo że w rozumieniu art. 2 ust. 44 prawa o ruchu drogowym są pojazdami silnikowymi, to zgodnie z Klasyfikacją PKWiU 29.31 zaliczane są do maszyn dla rolnictwa i leśnictwa i nie są środkami transportu w rozumieniu powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj