Interpretacja Urzędu Skarbowego w Proszowicach
PP-443/25/2006
z 31 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/25/2006
Data
2006.10.31



Autor
Urząd Skarbowy w Proszowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
gmina
nieruchomość budowlana
nieruchomość niezabudowana
plan zagospodarowania przestrzennego
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować przy dostawie, należącej do gminy, nieruchomości, która w znacznej części stanowi park dworski, a w części nieruchomości (gdzie stał dwór szlachecki) wydano decyzję o warunkach zabudowy (nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego)?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Proszowicach, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23 sierpnia 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.08.2006 r. został złożony przez podatnika - Gminę i Miasto X. wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomość w skład której wchodzi działka gruntowa o powierzchni 1,4755 ha położona w gminie X. zarośnięta parkiem dworskim założonym w XVII wieku, przekształcona w XIX wieku w park krajobrazowy, naturalistyczny wpisany do rejestru zabytków przyrody. Aktualnie Miasto i Gmina X. nie posiada obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z obowiązującym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy X. nieruchomość położona jest w obszarach związanych z ochroną i rewaloryzacją wartości kulturowych oraz terenów zielonych, sportu, rekreacji, parków, cmentarzy i ogródków działkowych. Jednocześnie Burmistrz Gminy i Miasta X. wydał decyzję o warunkach zabudowy dla budowy domu mieszkalnego w miejscu tylko i wyłącznie dawnego dworu poszlacheckiego położonego na przedmiotowej działce.

W związku z powyższym podatnik wniósł zapytanie jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować przy dostawie powyższej nieruchomości. W opinii podatnika zasadnym jest zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku VAT do powierzchni działki zajętej przez park dworski gdyż zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Natomiast do dostawy części gruntu, który jest kwalifikowany jako tereny budowlane (dom mieszkalny w miejscu dawnego dworu) należy zastosować stawkę podatkową 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Proszowicach, po przeanalizowaniu wyżej przedstawionego stanu faktycznego oraz działając na podstawie obowiązujących przepisów, w odpowiedzi na zapytanie doręczone do tutejszego Urzędu w dniu 23.08.2006 r., wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Tak więc co do zasady opodatkowana jest dostawa terenów zabudowanych oraz tych niezabudowanych, które mają status terenów budowlanych lub terenów innych niż budowlane, ale przeznaczone pod zabudowę.
Przy czym jeśli tylko cześć nieruchomości jest przeznaczona pod zabudowę, jej dostawa jest opodatkowana tylko w tej części. W pozostałej części korzysta ze zwolnienia.

Z przedstawionego przez podatnika w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że dla przedmiotowej nieruchomości gruntowej nie ustalono (nie obowiązuje) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który jako prawo miejscowe ma decydujące znaczenie dla określenia czy dany teren stanowi teren budowlany czy inny.

W tej sytuacji aby prawidłowo ustalić przeznaczenie przedmiotowej nieruchomości należy posłużyć się inną istniejącą na dzień zawarcia transakcji dokumentacją sporządzoną na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym czyli studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Zgodnie z przepisem art. 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) studium nie jest aktem prawa miejscowego, jednakże jego postanowienia są wiążące dla Rady Gminy przy uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z obowiązującym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy X. przedmiotowa nieruchomość gruntowa położona jest w obszarach związanych z ochroną i rewaloryzacją wartości kulturowych oraz terenów zielonych, sportu, rekreacji ,parków cmentarzy i ogródków działkowych. Jednocześnie w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków i wojewódzkim konserwatorem przyrody została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla budowy domu mieszkalnego w miejscu dawnego dworu poszlacheckiego położonego na przedmiotowej działce. Gmina, będąca właścicielem przedmiotowej nieruchomości gruntowej, poprzez jej ujęcie w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego jako terenu związanego z ochroną i rewaloryzacją wartości kulturowych oraz terenów zielonych (znaczna część działki park dworski) oraz wydając decyzję o warunkach zabudowy dla domu mieszkalnego w miejscu dawnego dworu (pozostała część działki) określiła przeznaczenie tejże nieruchomości na cele jak wyżej.

Zatem dostawa przedmiotowej nieruchomości gruntowej w części, która przeznaczona jest pod zabudowę stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku VAT tj. wg stawki 22%, natomiast pozostała część nieruchomości gruntowej korzysta ze zwolnienia od podatku, o którym stanowi art. 43 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy o podatku VAT.

W związku z powyższym stanowisko podatnika wyrażone w piśmie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj