Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wolsztynie
ZM/436-2/07, ZM/436-3/07, ZM/436-4/07
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZM/436-2/07, ZM/436-3/07, ZM/436-4/07
Data
2007.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Wolsztynie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
kapitał
udział w zyskach
umowa spółki
zaliczka na poczet zysku
zmiana umowy


Pytanie podatnika
Czy przeniesienie części zysku na kapitał wspólników jest czynnością, która nie powoduje zmiany umowy spółki o której się mówi w art. 1 ust. 1 ustawy z dn. 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Z 2005r., Nr 41, poz. 399 z późn. zm.)?


W dn. 23.02.2007r. do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Spółki X w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik złożył zapytanie, czy w przypadku, gdy następuje nadwyżka zysku nad pobranymi zaliczkami wspólników, istnieje obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych od różnicy zwiększającej kapitał wspólników.

Podatnik stwierdził w swoim wniosku, że przeniesienie części zysku na kapitał wspólników jest czynnością, która nie powoduje zmiany umowy spółki. Dochód spółki jawnej jest dochodem brutto wspólników, opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie może być opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W opisanym stanie faktycznym zastosowanie znajdują przepisy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r., Nr 41, poz. 399 z późn. zm.), zgodnie z którymi opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy spółki, a także zmiany tych umów – o ile powodują podwyższenie podstawy opodatkowania.

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik tut. Urzędu wyjaśnia, że w świetle przepisów art. 1 ust. 3 wyżej powołanej ustawy, za zmianę umowy spółki osobowej – jaką jest m. in. spółka jawna – uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzielona spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. Wobec tego nadwyżka zysku nad pobranymi zaliczkami wspólników zwiększająca kapitał wspólników nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stanowisko przedstawione przez Spółkę odnośnie przeniesienia części zysku na kapitał wspólników jest więc prawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny, przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny, obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj