Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/df/415/184/au/07
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/df/415/184/au/07
Data
2007.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
działka pod budowę
sprzedaż gruntów
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż w roku 2006 działki nabytej w 1998r. celem budowy budynku wielorodzinnego z przeznaczeniem w nim lokali na wynajem powoduje konieczność zwrotu odliczonej ulgi podatkowej, z której skorzystano w 1998r.?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz.60 z póżn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie po rozpatrzeniu wniosku Pani L. złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 27.03.2007r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii –

czy sprzedaż w roku 2006 działki nabytej w 1998r. celem budowy budynku wielorodzinnego z przeznaczeniem w nim lokali na wynajem powoduje konieczność zwrotu odliczonej ulgi podatkowej, z której skorzystano w 1998r.?

stwierdza, iż

stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz.60 z póżn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Składając przedmiotowy wniosek podatnik jest obowiązany zgodnie z art.14a § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Korzystając z powyższego przepisu Pani L. wnioskiem złożonym w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 27.03.2007r. (data wpływu), wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii czy sprzedaż w roku 2006 działki nabytej w 1998r. celem budowy budynku wielorodzinnego z przeznaczeniem w nim lokali na wynajem powoduje konieczność zwrotu odliczonej ulgi podatkowej, z której skorzystano w 1998r.?

OPIS STANU FAKTYCZNEGO

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 1998 roku wnioskodawczyni nabyła 50% udziału w prawie wieczystego użytkowania działki (akt notarialny 10081/98 z dnia 29.12.1998r.). W związku z powyższym dokonała odliczeń z tytułu budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami mieszkalnymi na wynajem w kwocie 63.846,50 zł – co stanowiło 50% udziału.

W dniu 13.04.2000r. Urząd określił wysokość podatku za 1998r. kwestionując zasadność odliczeń dokonanych w PIT-32 za 1998r. z tytułu w/w ulgi. Do chwili uchylenia ulgi uzyskano pozwolenie na budowę i rozpoczęto inwestycję w postaci zniwelowania terenu, wykonania wykopu, stop fundamentowych.

Po utracie praw do ulgi inwestycja nie była kontynuowana z powodów ekonomicznych (utrata ulgi spowodowała nieopłacalność inwestycji). Po odwołaniu w dniu 09.07.2003r. decyzją Izby Skarbowej (FB 418-3/ZL/03/1151) uchylono decyzję Urzędu Skarbowego. W dniu 28.11.2003r. Urząd Skarbowy w Wołominie uznał poprzednie decyzje za nieważne i wydał decyzję (US42DF/4110/AU/48/03/U), w której stwierdził nadpłatę podatku za rok 1998 i zwrócił zakwestionowane wcześniej kwoty ulgi wraz z odsetkami.

W dniu 31.03.2006r. aktem notarialnym 2432/2006 działka została sprzedana.

STANOWISKO PODATNIKA

Zdaniem wnioskodawczyni, zgodnie z art.26 ust.10 ustawy (w brzmieniu z roku 1998) ulga podlega zwrotowi jeżeli przed upływem 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na budowę lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń na podstawie art.26 ust.1 pkt:

1.nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub

2.wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów od spadków i darowizn, lub

3.dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy, albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela.

Podatnik jest zobowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego w którym zaistniały te okoliczności. Uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal.

Żaden z powyższych warunków nie został jak widać naruszony. Z powodu błędnych decyzji tutejszego urzędu i odebrania niesłusznie prawa do ulgi na tej działce nie wybudowano niczego poza fundamentami. Zgodnie z powyższym strona uważa, że sprzedaż działki nie powoduje konieczności zwrotu ulgi podatkowej z której skorzystano w 1998r.

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie postanawia uznać stanowisko podatnika w zakresie powyższego zapytania za nieprawidłowe.

Kwestię odliczeń od dochodu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem co najmniej 5 lokali na wynajem reguluje art.26 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2000r. Jednakże w zakresie utraty prawa do tych odliczeń zastosowanie znajduje art.7 ust.14 i 14a ustawy z dnia 9.11.2000r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz.1104, ostatnia zmiana w Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz.1956).

Powyższy artykuł stanowi, iż podatnicy, którzy korzystali z odliczeń, o których mowa w art.26 ust.1 pkt.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-2000 i przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym:

1.nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności, lub

2.wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczane są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub

3.dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela, lub

4.zbyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku

- są obowiązani doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty.

Przy czym wymienione zdarzenia skutkują utratą prawa do dokonanych odliczeń, jeżeli wystąpiły przed upływem 10 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym:

- otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie wieczyste budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń – w przypadku okoliczności, o których mowa w pkt 1-3,

- nabyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku – w przypadku o którym mowa w pkt 4.

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, działkę pod budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem w nim lokali na wynajem nabyła Pani w dniu 29.12.1998r. (akt notarialny nr 10081/98) a sprzedała w dniu 31.03.2006r. (akt notarialny nr 2432/2006) – zatem nie minął okres 10 lat od dnia nabycia w/w nieruchomości. Zgodnie z przywołanymi przepisami jeżeli zbycie nastąpiło przed upływem 10 lat, liczonych od końca roku podatkowego, w którym nabyto działkę – skutkuje to utratą prawa do ulgi. Kwota objęta zwrotem podlega doliczeniu do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości.

Zatem stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie należy uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, iż interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj