Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2/443-15/07
z 25 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D2/443-15/07
Data
2007.05.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
paliwo
paragony


Pytanie podatnika
Czy wykonując usługę transportową do krajów UE można odliczać VAT z zakupu paliwa, dokumentem potwierdzającym zakup paliwa są paragony?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.03.2007r. wpłynął wniosek Podatnika z dnia 19.03.2007r. uzupełniony wnioskiem z dnia 11.04.2007r. i wnioskiem z dnia 20.04.2007r. (data wpływu 24.04.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność w zakresie transportu drogowego rzeczy tj. krajowy i zagraniczny. Moim płatnikiem za wykonaną usługę jest kontrahent krajowy. Wykonując usługę do krajów UE zakupuje tam paliwo potrzebne do dojazdu do miejsca dostawy towaru i na powrót do granicy RP. Na stacjach paliw UE nie wystawiane są faktury VAT, a jedynie paragony kas fiskalnych.
Postawiono pytanie:

Czy wykonując usługę transportową do krajów UE można odliczać VAT z zakupu paliwa, dokumentem potwierdzającym zakup paliwa są paragony
i zajęto następujące stanowisko:

Uważam, że w mojej działalności gospodarczej tj. transport drogowy krajowy i zagraniczny rzeczy powinienem odliczyć VAT z paragonów ze stacji paliw na zakup paliwa.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz. 60 ze zmianami) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, następująco:

Zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1a i pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in:
- suma kwot podatku określonych w fakturzach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług
- kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Dokumentem potwierdzającym zakup paliwa przez Podatnika są paragony, które nie zostały wymienione w art. 86 ust. 2 w/w ustawy tj. suma kwot podatku określonego w paragonach otrzymanych przez Podatnika nie stanowi kwoty podatku naliczonego.

Stosownie do postanowień art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że:
1. nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15 w/w ustawy lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa powyżej z zastrzeżeniem art. 10 cytowanej ustawy.
2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Z sytuacji przedstawionej przez Wnioskodawcę wynika, że podatnik tankuje paliwo do baków pojazdów w krajach członkowskich Unii Europejskiej i paliwo zostaje zużyte w trakcie eksploatacji pojazdu. Kupowane paliwo służy wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej, nie jest przywożone do kraju i nie podlega dalej odsprzedaży. W takim przypadku należy stwierdzić, iż nabyty towar (paliwo) nie został wysłany lub przetransportowany do Polski. Skoro nie wystąpiło przemieszczenie towaru (paliwa do kraju), nabycie paliwa na terenie państw członkowskich zużytego w trakcie eksploatacji nie będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lecz czynność niepodlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT.

W powyższej sytuacji nie wykazuje się transakcji nabycia paliwa w deklaracji podatkowej VAT-7 zarówno po stronie podatku naliczonego jak i należnego, a także w informacji podsumowującej VAT-UE.

Uwzględniając powyższe Podatek od wartości dodanej, naliczony w cenie nabycia paliwa, nie podlega odliczeniu od podatku VAT należnego w Polsce.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a§ 4 w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj