Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
US IB/415-56/06
z 6 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US IB/415-56/06
Data
2007.02.06



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
emeryci
opodatkowanie
podatek dochodowy od osób fizycznych
renciści
służba wojskowa
służby mundurowe
świadczenie pieniężne
żołnierze


Pytanie podatnika
Jakie zasady opodatkowana należy zastosować do wypłacanych byłym żołnierzom zawodowym należności pieniężnych z tytułu zwrotów kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrotu kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 01.12.2006r. jest nieprawidłowe.

W dniu 01.12.2006r. płatnik złożył wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest organem ustalającym prawo oraz wypłacającym należności pieniężne określone w art. 95 pkt 6 ustawy z dnia 11.09.2003r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2003r. Nr 179, poz. 1750 ze zm.) dla byłych żołnierzy zawodowych.
W związku z powyższym Wnioskodawca, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych zwrócił się z zapytaniem o zasady opodatkowania wypłaconego zwolnionym żołnierzom świadczenia pieniężnego przysługującego na podstawie art. 95 pkt 6 w/w ustawy.
W opini Wnioskodawcy należności pieniężne wypłacone emerytom i rencistom wojskowym należy opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz że nie ma zastosowania do opodatkowania przedmiotowych świadczeń art. 30 ust. 1 pkt. 4 powołanej ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14a § 1 i § 2 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa udziela poniższej interpretacji.

Zgodnie z treścią art. 95 ustawy z dnia 11.09.2003r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.) żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, niezależnie od odprawy, przysługują następujące należności pieniężne:

  1. przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby wypłacane co miesiąc świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego w ostatnim dniu pełnienia służby;
  2. ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, w tym za dodatkowy urlop wypoczynkowy, niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby oraz za lata poprzednie, nie więcej jednak niż za trzy lata;
  3. dodatkowe uposażenie roczne za rok, w którym nastąpiło zwolnienie ze służby;
  4. zryczałtowany ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby przejazd na koszt wojska;
  5. gratyfikacja urlopowa niewykorzystana w roku zwolnienia ze służby;
  6. zwrot kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju - w wysokości i na zasadach określonych jak dla żołnierzy zawodowych przeniesionych do pełnienia służby w innej miejscowości.


Stosownie do zapisu art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Treść powyższego przepisu wskazuje, że do przychodów pracownika zaliczyć należy wszelkie otrzymane przez niego świadczenia, które mógł on otrzymać jako pracownik. Są nimi nie tylko wynagrodzenia wynikające z zawartej umowy o pracę lub umowy o podobnym charakterze, ale również wszystkie inne przychody, niezależnie od podstawy ich wypłaty, jeżeli w jakiś sposób wiążą się z faktem wykonywania pracy.
Zatem zarówno ekwiwalent za niewykorzystany urlop, zwrot kosztów jednorazowego przejazdu, gratyfikacja urlopowa jak i odprawa, która wg. definicji słownikowej jest - jednorazowym wynagrodzeniem udzielanym pracownikowi przy opuszczaniu posady, przechodzeniu na emeryturę lub w innych okolicznościach - stanowią w myśl wyżej powołanych przepisów przychód ze stosunku służbowego podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych w roku w którym zostały otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika.
W myśl art. 30 ust. 1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dochodów ( przychodów ) z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymanych, na podstawie odrębnych ustaw, przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze stałej służby pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy - w wysokości 20 % należności.
Podatkiem w formie ryczałtu na podstawie wyżej powołanego przepisu objęte są jedynie te świadczenia, które nie są przychodami ze stosunku służbowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż tego rodzaju należności są ściśle związane ze świadczeniem pracy przez podatnika.
A zatem opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z treścią przepisu art. 30 ust. 1 pkt 4a w/w ustawy, podlegać będzie jedynie świadczenie pieniężne, o którym mowa w treści art. 95 pkt 1 ustawy z dnia 11.09.2003r. wypłacone dla żołnierzy zawodowych zwolnionych ze służby stałej.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2006r. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa - interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie art. 14 § 5 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj