Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubartowie
DP-I/415-8/29859/07
z 19 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP-I/415-8/29859/07
Data
2007.06.19



Autor
Urząd Skarbowy w Lubartowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
członkowie spółdzielni
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód


Pytanie podatnika
„Czy w świetle uregulowań przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychody członków Spółdzielni z tytułu powiększenia ich wkładów pieniężnych podlegają opodatkowaniu w całości, czy tylko w proporcji, w jakiej pozostaje podzielny dochód z działalności pozarolniczej do całego dochodu podzielnego Spółdzielni?”


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. uznaje stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 28.03.2007r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 30.03.2007r.) wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 30.03.2007r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W roku 2006 Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w M jako podmiot prowadzący działalność rolniczą (bez działów specjalnych produkcji rolnej) oraz działalność pozarolniczą osiągnęła przychody w łącznej kwocie 2.672.172,61zł, w tym z działalności pozarolniczej w wysokości 16.823,76zł. Dochód ogólny Spółdzielni w 2006 roku wyniósł 516.360,84zł i w 99% pochodził z działalności rolniczej. Po zakończeniu roku Walne Zgromadzenie Członków Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej podjęło uchwałę o podziale dochodu ogólnego Spółdzielni za rok 2006 i przeznaczenie jego części na powiększenie wkładów pieniężnych członków Spółdzielni.

W związku z powyższym złożony wniosek o interpretację prawa podatkowego zawiera następujące pytanie:

„Czy w świetle uregulowań przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychody członków Spółdzielni z tytułu powiększenia ich wkładów pieniężnych podlegają opodatkowaniu w całości, czy tylko w proporcji, w jakiej pozostaje podzielny dochód z działalności pozarolniczej do całego dochodu podzielnego Spółdzielni...”

W ocenie własnej Spółdzielni podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych stanowi jedynie część przychodów jej członków z tytułu powiększenia wkładów pieniężnych pochodząca z dochodu podzielnego RSP, odpowiadająca udziałowi dochodu z działalności pozarolniczej w ogólnej kwocie dochodu podzielnego Spółdzielni.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 12 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną uważa się wszelkie przychody, o których mowa w art. 11, uzyskane przez członka spółdzielni lub jego domownika z tytułu wkładu pracy oraz innych tytułów przewidzianych w statucie spółdzielni, po wyłączeniu z tych przychodów udziału w dochodzie podzielnym spółdzielni z tytułu działalności rolniczej, z wyjątkiem polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej. Przychodami, o których mowa w art. 11 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 33 powołanej już ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje zaś kwestie sposobu obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych nakładając na rolnicze spółdzielnie produkcyjne – jako płatnika – obowiązek poboru w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od dokonywanych na rzecz członków spółdzielni lub ich domowników wypłat z tytułu m. in. udziału w dochodzie podzielnym spółdzielni. Zaliczki te ustala się w sposób określony dla zakładów pracy (art. 33 ust. 2).

W świetle powyższych uregulowań dla obliczenia zaliczek na podatek dochodowy od przychodów z tytułu powiększenia wkładów pieniężnych członka spółdzielni, pochodzących z dochodu podzielnego, do opodatkowania przyjąć należy część przychodów pochodzących z udziału w dochodzie podzielnym spółdzielni z tytułu działalności pozarolniczej.

Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że regulacje te nie będą miały zastosowania w sytuacji przeznaczenia odsetek z oprocentowania udziału na powiększenie tegoż udziału pieniężnego członka spółdzielni (będzie to wtedy dochód z kapitału a nie z podziału zysku).

Zaliczki, zgodnie z dyspozycją art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przekazaniu na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki.

Do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnik ma zaś obowiązek przesłać do właściwego urzędu skarbowego deklarację roczną sporządzoną według ustalonego wzoru (art. 38 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w L. za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w L, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj