Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBII 423/17/2006
z 13 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBII 423/17/2006
Data
2006.09.13



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty egzekucji
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy Spółdzielnia jest zobligowana do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od kosztów egzekucyjnych nie będących kosztami uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 6 lipca 2006 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego – 6 lipca 2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, następnie uzupełnionego pismem z dnia 11 sieprnia 2006 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego – 16 sierpnia 2006 r.) stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zgodnie Decyzją Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w okresie od 26 kwietnia do 20 maja 2006 roku biegły rewident przeprowadził badanie sprawozdania finansowego Spółdzielni za 2005 rok. Celem badania było przedstawienie przez badającego sytuacji finansowo – majątkowej Spółdzielni na Zebraniu Przedstawicieli Członków odbytym w dniu 22 czerwca 2006 roku.
W raporcie z badania biegły stwierdził, że w pozostałych kosztach operacyjnych występują koszty egzekucyjne związane z zajęciem wierzytelności (rachunku bankowego) na kwotę 3.986,50 zł, a w związku z faktem, że koszty egzekucyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wskazana wyżej kwota podlegaja opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
W przedmiotowej sprawie pytanie Podatnika brzmi: czy Spółdzielnia jest zobligowana do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych w kwocie 757 zł. od kosztów egzekucyjnych nie będących kosztami uzyskania przychodów?

Zdaniem Podatnika w niniejszej sprawie znajduje zastosowanie przepis art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym “ wolne są od podatku (...) dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej”. Spółdzielnia Mieszkaniowa nie prowadzi działalności gospodarczej, a całość nadwyżki bilansowej przeznacza na działalność gospodarki zasobami mieszkaniowymi lub na zwiększenie funduszu remontowego. Wobec powyższego w odniesieniu do wyżej opisanych kosztów egzekucyjnych jako kosztów nie będęcych kosztami uzyskania przychodów należy stosować zwolnienie przedmiotowe z art. 17 ust. 1 pkt 4f.

Odnosząc się do treści złożonego przez Podatnika wniosku w trybie art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, co następuje:
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w danym roku podatkowym, zaś w przypadku gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę dochodów, różnica jest stratą.
Zgodnie z treścią przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.
Ujęte w księgach rachunkowych wydatki nie uznane za koszty uzsykania przychodów wpływają na zwiększenie wysokości dochodu osiągniętego przez Spółdzielnię i w przypadku gdy dochód ten nie może być wydatkowany na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to podlega on opodatkowaniu. Tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu dochód powstały z tytułu nie uznania za koszty uzyskania przychodu, jeżeli wydatki te poniesione zostały na cele gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz inne cele statutowe. Wobec powyższego fakt, że określone wydatki nie bedą uważane za koszty uzyskania przychodów, nie skutkuje opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych powstałego w ten sposób dochodu.
Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych “Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: (...) kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań.” Są to bowiem koszty ponoszone przez dłużnika, a stanowiące rodzaj kary pieniężnej wynikającej z braku dobrowolnej spłaty zobowiązań. W związku z powyższym dochód odpowiadający tym wydatkom jako nie stanowiący kosztów uzyskania przychodów nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, chyba że wiąże się bezpośrednio z realizacją celów statutowych Spółdzielni.
Jednocześnie informuje się, że podatnicy korzystający ze zwolnienia z obowiązku składania deklaracji i wpłaty zaliczek, o którym mowa w art. 25 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na mocy tego przepisu, w przypadku zmiany stanu faktycznego uzasadniającego zwolnienie, są zobowiązani do stosowania przepisów art. 25 ust. 1 do 4 wyżej wymienionej ustawy, to jest do składania deklaracji o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku we wskazanym w przepisach terminie i wpłaty na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięcznej.
W świetle powyższego tut. Organ podatkowy postanawia jak w sentencji.
W sprawie będącej przedmiotem wniosku na dzień jego złożenia nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie podatkowe przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosowanie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąze natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie § 5

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wiślna 7, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków – Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia powyższego postanowienia zgodnie z art. 14a § 4 w zw. z art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy- Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj