Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DP-443-29/07
z 14 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DP-443-29/07
Data
2007.06.14


Referencje


Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
samochód osobowy
towar używany
umowa leasingu
użytkowanie (używanie)


Pytanie podatnika
Czy używanie samochodu na podstawie umowy leasingu spełnia wymóg towaru używanego zawarty w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy?


Na podstawie art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późń. zm.) oraz art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późń. zm.) i § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu za towar używany

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka na podstawie umowy leasingu przez okres 3 lat używała samochód osobowy. Po zakończeniu umowy, w styczniu 2007r. Spółka zakupiła samochód w celu jego dalszej odsprzedaży. Sprzedaż taką zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług potraktowała jako sprzedaż samochodu używanego, czyli jako sprzedaż zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka stawia następujące pytanie:

Czy używanie samochodu na podstawie umowy leasingu spełnia wymóg towaru używanego zawarty w art. 43 ust. 1 pkt 2 w przypadku, kiedy Spółka kupiła samochód po zakończeniu umowy, czy okres ten biegnie od momentu zakupu samochodu?

W ocenie Wnioskodawcy został spełniony warunek zawarty w art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy upoważniający do potraktowania przedmiotowego samochodu jako towaru używanego i co za tym idzie do uznania jego sprzedaży za sprzedaż zwolnioną z VAT. Spółka bowiem używała sprzedany samochód przez okres 3 lat na podstawie umowy leasingu.

Analiza obowiązujących przepisów prawa podatkowego wskazuje co następuje:

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli samochodyi pojazdy te są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy. Za towary używane, w myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.), uważa się towary, z wyjątkiem gruntu, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka pierwotnie użytkowała przedmiotowy samochód osobowy na podstawie umowy leasingu przez okres trzech lat, następnie nabyła jego własność od leasingodawcy z zamiarem odsprzedaży.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że przesłanka z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy została spełniona – Podatnik użytkował bowiem samochód mający być przedmiotem dostawy w okresie dłuższym niż 6 miesięcy. Przy czym okres ten w przedmiotowej sytuacji należy liczyć od momentu zawarcia umowy leasingu.

W konsekwencji stwierdzić należy, iż stanowisko Podatnika przedstawione w złożonym wniosku jest prawidłowe.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj