Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/443-8/07
z 2 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/443-8/07
Data
2007.04.02



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
garaż
sprzedaż


Pytanie podatnika
W 2001r. spółka zakupiła garaż od developera wraz z gruntem znajdujący sie pod zespołem mieszkaniowym z 56 lokalami mieszkalnymi. Na fakturze wyodrębniono dwie pozycje; 1. zakup garażu + stawka VAT 22%, 2. zakup gruntu pod garażem bez naliczania VAT. Korzystając z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego spółka otrzymała zwrot podatku VAT od zakupu garażu, ponieważ grunt nie był obłożony takim podatkiem , zwrotu takiego nie otrzymała. Po upływie pięciu lat tj. w 2007r. Spółka sprzedaje ten garaż osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Uważamy, że faktura powinna być wystawiona w taki sposób : 1. sprzedaż garażu + VAT 7% i 2. sprzedaż gruntu bez naliczania podatku VAT. W tym przypadku podatek VAT spółka powinna zapłacić tylko od sprzedaży garażu.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza sprzedać garaż wraz z gruntem. Firma zakupiła garaż wraz z gruntem znajdującym się pod zespołem mieszkaniowym od developera w 2001r. Na fakturze potwierdzającej w/w transakcję wyodrębniono dwie pozycje tj. 1.zakup garażu + 22% podatku VAT, oraz 2.zakup gruntu pod garaż zwolniona od VAT.Spółka dokonała odliczenia podatku naliczonego zawartego w w/w fakturze dokumentującej zakup garażu.Obecnie Firma sprzedaje ten sam garaż osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczejZdaniem Spółki faktura dokumentująca sprzedaż garażu wraz z gruntem winna zawierać następujące pozycje : 1.sprzedaż garażu + 7% podatku VAT, oraz 2.sprzedaż gruntu zwolniona z VAT. Tut. Organ nie podziela stanowiska Strony.

Stosownie do przepisów art. 5 ust. l pkt l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Za towary, zgodnie z regulacją art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszystkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu ( art. 29 ust. 5 w/w ustawy z dnia 11 kwietnia 2004r.), która w związku z tym stanowi element podstawy opodatkowania tych nieruchomości – według stawki podatkowej dla nich właściwej. W myśl art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

W związku z tym, że garaż sprzedawany przez Spółkę jest lokalem użytkowym, jego sprzedaż podlega opodatkowaniu według stawki 22% (art. 41 ust.1 ustawy o VAT). W sytuacji opisanej przez Spółkę przy sprzedaży przedmiotowego garażu wraz z gruntem nie ma również zastosowania zwolnienie z podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z tym artykułem zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w zapytaniu wynika, iż Spółka dokonując zakupu przedmiotowego garażu w 2001r. dokonała odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury nabycia. Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 5 w/w ustawy grunt sprzedawany wraz z takim lokalem jest również opodatkowany 22% stawką podatku VAT. Wartość gruntu wchodzi bowiem do podstawy opodatkowania sprzedawanego lokalu czy budynku i podlega opodatkowaniu lub zwolnieniu na takich samych zasadach jak sprzedawany lokal. W takim stanie faktycznym i prawnym stanowisko Podatnika wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe. Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj