Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443-30/06
z 13 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-30/06
Data
2006.04.13



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
darowizna
odpłatne używanie
przekazanie nieodpłatne
telefon


Pytanie podatnika
Czy przekazanie darowizny na rzecz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Czy obciążenie pracowników z tytułu prywatnych rozmów z telefonów komórkowych służbowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.02.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 22.03.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko:
1) odnośnie zapytania:
Czy przekazanie darowizny na rzecz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? - jest prawidłowe.2) odnośnie zapytania:
Czy obciążenie pracowników z tytułu prywatnych rozmów z telefonów komórkowych służbowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? - n i e j e s t p r a w i d ł o w e .

UZASADNIENIE

Ad.1)
Podatnik X w dniu 30.12.2005 r. przekazał zestaw ratownictwa medycznego jako darowiznę na rzecz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Zestaw ten zakupiony został w dniu 28.12.2005 r.
Od w/w zakupu Podatnik X nie odliczył podatku naliczonego, ponieważ zakup ten miał służyć tylko sprzedaży zwolnionej.

Stanowisko Podatnika:
Z pisma uzupełniającego z dnia 22.03.2006 r. wynika, że zdaniem Podatnika, od przekazanego zestawu ratownictwa medycznego w formie darowizny nie należy odprowadzać podatku VAT, ponieważ zakup tego zestawu służył tylko sprzedaży zwolnionej.
Podatnikowi nie przysługiwało więc prawo pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktury zakupu tego zestawu.

Stanowisko Naczelnika tut. Urzędu:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.):
„Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;”Z art. 7 ust. 2 w/w ustawy wynika:
„Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
...2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.”
Z uzyskanych informacji wynika, że zakupiony w grudniu zestaw ratownictwa medycznego służył tylko sprzedaży zwolnionej. W związku z tym Podatnikowi X nie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury zakupu tego zestawu.
A zatem, zgodnie z przytoczonym wyżej art. 7 ust. 2 ustawy, przekazanie zestawu ratownictwa medycznego w formie darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad. 2)
Podatnik X obciąża pracowników z tytułu prywatnych rozmów, przeprowadzanych ze służbowych telefonów komórkowych.
Podatnik X nie nalicza i nie odprowadza podatku VAT od wpłacanych kwot za używanie telefonu służbowego.

Stanowisko Podatnika:
Z pisma uzupełniającego z dnia 22.03.2006 r. wynika, że zdaniem Podatnika czynność obciążania pracowników kosztami prywatnych rozmów telefonicznych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Podatnik nie ma bowiem prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur zakupu usług telekomunikacyjnych, ponieważ usługi te służą tylko sprzedaży zwolnionej.

Stanowisko Naczelnika tut. Urzędu:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.):
„Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;”
Z art. 8 ust. 1 i 2 w/w ustawy wynika:
„Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ...”.
Natomiast art. 86 ust. 1 mówi:
„W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.”
Z uzyskanych informacji wynika, iż Podatnik X obciąża pracowników kosztami z tytułu prywatnych rozmów, przeprowadzanych ze służbowych telefonów komórkowych.
Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego opisane wyżej postępowanie Podatnika to, zgodnie z przytoczonym wyżej art. 8 ust. 1 ustawy, świadczenie usług (refakturowanie usług telekomunikacyjnych) na rzecz pracowników. Podlega ono opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.
Zgodnie z art. 86 ust. 1, Podatnikowi przysługuje prawo do pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur zakupu usług telekomunikacyjnych, w takiej części, w jakiej usługi te są wykorzystywane do sprzedaży opodatkowanej (tj. sprzedaży usług telekomunikacyjnych na rzecz pracowników).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej
- w dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj