Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443-34/06
z 27 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-34/06
Data
2006.04.27



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
czasopisma specjalistyczne
dostawa
druk
książka


Pytanie podatnika
1)Czy drukarnia jest uprawniona do stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% w przypadku dostawy:
- książek (PKWiU ex 22.11) oznaczonych symbolami ISBN,
- czasopism specjalistycznych, które w całości wykonuje przy wykorzystaniu materiałów własnych i dokonuje przeniesienia na nabywcę prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel?
2)Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku usługo „drukowania z powierzonych diapozytywów”?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 09.02.2006 r. (data wpływu 10.02.2006 r.) oraz uzupełnienia wniosku z dnia 20.03.2006 r. - w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko:
1.jest prawidłowe - odnośnie stwierdzenia, iż w przypadku dostawy książek (PKWiU ex. 22.11) oznaczonych symbolami ISBN oraz czasopism specjalistycznych - wykonanych z materiałów własnych Spółki na zlecenie innych wydawców przysługuje stawka podatku od towarów i usług w wysokości 0%,
2.nie jest prawidłowe - odnośnie stwierdzenia, iż usługa „drukowania z powierzonych diapozytywów ” publikacji oznaczonych symbolami ISBN i ISSN winna być opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 0%,
3.jest prawidłowe - odnośnie stwierdzenia, iż w przypadku dostawy książek (PKWiU ex. 22.11) – oznaczonych symbolami ISBN, dla których Spółka jest wydawcą przysługuje stawka podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności firmy jest:
1) działalność produkcyjna wykonywana w całości z materiałów własnych Spółki na zlecenie innych wydawców, której efektem finalnym są nowe dobra takie jak książki (PKWiU 22.11) - oznaczone symbolami ISBN oraz czasopisma specjalistyczne.
Według Spółki, po wykonaniu zlecenia rozporządza ona jak właściciel wykonanymi publikacjami aż do momentu ich odbioru przez zleceniodawcę.
2) działalność w zakresie wykonywania usługi „druku z powierzonych diapozytywów”, którą Spółka wykonuje na zlecenie innych wydawców, wykorzystując tylko częściowo materiały własne.
Z pisma Spółki wynika, iż również w przypadku realizacji niniejszego zlecenia tj. „druku z powierzonych diapozytywów” prawo rozporządzania jak właściciel wykonanymi publikacjami – aż do chwili ich odbioru przez zleceniodawcę przysługuje wykonawcy tj. firmie „...”.
3) działalność wydawnicza wykonywana przez Spółkę po uprzednim nabyciu praw do utworu, w wyniku której powstają książki (PKWiU 22.11) oznaczone symbolami ISBN. Symbole ISBN w tym przypadku są przyznane dla wydawcy czyli dla Spółki „...”.
Spółka stoi na stanowisku, iż dostarczając gotowe publikacje, będące wynikiem wszystkich powyższych rodzajów działalności winna w każdym przypadku stosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Odnosi się to zarówno do sytuacji kiedy Spółka sama występuje jako wydawca (a zatem jest właścicielem publikacji), jak również do sytuacji kiedy realizuje w różnym stopniu zamówienia innych wydawców (czyli nie posiada praw autorskich do utworów). Według Spółki, uprawnienie do stawki O% przysługuje w przypadku, kiedy wykonuje ona produkcję w całości z materiałów własnych, jak również w przypadku, kiedy jest to realizacja usługi „druku z powierzonych diapozytywów”.Zdaniem podatnika, do momentu odbioru publikacji przez zleceniodawcę prawo rozporządzania jak właściciel wszystkimi wykonanymi publikacjami przysługuje w powyższych sytuacjach ich wykonawcy, czyli Spółce „...”. Dopiero po przejęciu publikacji nabywca staje się ich właścicielem.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Według art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:
- książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
- czasopism specjalistycznych.
Z przepisu art. 7 ust.1 Ustawy o podatku VAT wynika, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Przepis art. 8 ust. 1 Ustawy stanowi natomiast, iż przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
Zgodnie z art. 41 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22% . . . (...).

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe regulacje Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Ad:1)
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika Spółka po wykonaniu zleceń złożonych przez wydawców dysponuje nakładem książek (PKWiU 22.11) - oznaczonych symbolami ISBN i nakładem czasopism specjalistycznych, które to towary w całości zostały wykonane przy użyciu materiałów własnych firmy. Do momentu przekazania nabywcom gotowych produktów - rozumianych jako dobra materialne - Spółka dysponuje nimi jak właściciel. Prawo do rozporządzania - jak właściciel w/w książkami i czasopismami specjalistycznymi firma przenosi na nabywców w momencie odbioru przez nich wyprodukowanych towarów.
Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, przedmiotem działalności Spółki jest w tym przypadku dostawa wyprodukowanych przez nią towarów (t.j. książek, o których mowa powyżej oraz czasopism specjalistycznych). Spółka, po realizacji zlecenia wykonanego w całości z materiałów własnych, przenosi bowiem prawo do rozporządzania tymi książkami i czasopismami jak właściciel - na rzecz ich nabywców (czyli wydawców książek oznaczonych symbolami ISBN i czasopism specjalistycznych).
Wobec powyższego, opierając się na przepisie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit.a Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Spółka - w sytuacji opisanej powyżej - ma prawo do dnia 31 grudnia 2007 r. stosować stawkę podatku VAT w wysokości 0%.
Ad:2)
Spółka „...” na zlecenie innych wydawców dokonuje druku i oprawy zamówionych publikacji. W niniejszej działalności firma wykorzystuje tylko częściowo materiały własne, bowiem zlecający powierza do realizacji zamówienia gotowe diapozytywy. Po wykonaniu zamówienia, z wykorzystaniem niniejszych diapozytywów, Spółka dostarcza zleceniodawcy wykonane publikacje.
Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego niniejsze świadczenie na rzecz zlecającego nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 Ustawy o podatku VAT.Spółka w opisanej wyżej sytuacji wykonuje jedynie usługę drukowania z powierzonych diapozytywów.
Usługa ta jest opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22% - zgodnie z w/w przepisem art. 41 ust. 1 Ustawy o pod. VAT.
Stawka w tej wysokości obowiązuje bez względu na fakt, czy drukowane publikacje są oznaczone symbolami ISBN lub ISSN – czy też nie.
Ad:3)
Spółka, posiadając prawa autorskie do niektórych publikacji książkowych (PKWiU 22.11) dysponuje symbolami ISBN przyznanymi dla wydawcy (czyli dla firmy „...”). Książki, oznaczone tymi symbolami dostarcza – jako wydawca - finalnemu odbiorcy.W sytuacji opisanej powyżej Spółka dokonuje więc dostawy w/w towarów.
Jest uprawniona zatem do stosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% - zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt 3 lit.a Ustawy o pod. VAT. Prawo do stosowania - w sytuacji opisanej powyżej - stawki podatku VAT w wysokości 0% przysługuje Spółce do dnia 31 grudnia 2007 r.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj