Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/SD-DF/415/98/JG/06
z 30 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/SD-DF/415/98/JG/06
Data
2007.01.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy możliwości zaliczenia w zeznaniu PIT-38 jako koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży akcji wydatków stanowiących różnicę - 8,98 zł dokonanych dopłat przez - C S.A. pokrytych z kapitału rezerwowego spółki zgodnie z postanowieniami uchwały pomiędzy ceną rynkową nabycia akcji przez C a ceną nominalną sprzedaży poniesioną przez pracownika.


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.11.2006r. (data wpływu do Urzędu 28.12.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

postanawia

uznać stanowisko wyrażone we wniosku jako prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedłożonego wniosku wynika, iż osiągnęła Pani przychód z tytułu sprzedaży akcji nabytych w ofercie publicznej zamkniętej kierowanej do pracowników firmy CPytanie dotyczy możliwości zaliczenia w zeznaniu PIT-38 jako koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży akcji wydatków stanowiących różnicę - 8,98 zł dokonanych dopłat przez - C S.A. pokrytych z kapitału rezerwowego spółki zgodnie z postanowieniami uchwały pomiędzy ceną rynkową nabycia akcji przez C a ceną nominalną sprzedaży poniesioną przez pracownika.

C. potraktował w/w przychód zgodnie z art. 12 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000 r. Nr 14. poz.176 z późn.zm.) jako świadczenie poniesione za pracownika i od różnicy wartości dokonanych dopłat pobrał zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, doliczając to świadczenie do przychodu pracownika.

Pani zdaniem przychód ten (wartość częściowo odpłatnie nabytych praw) zgodnie z art. 22 ust. 1d ustawy o p.d.o.f stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia posiadanych akcji.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, iż dochodem z tytułu zbycia papierów wartościowych zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 w/w ustawy o p.d.o.f, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust.1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy o p.d.o.f. kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23. W świetle przepisu art. 23. ust. 1 pkt 38 ustawy o p.d.o.f. za koszty uzyskania przychodu nie uważa się wydatków poniesionych na objecie lub nabycie m.in. akcji w spółce mającej osobowość prawną. Wydatki te są jednak kosztem przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych akcji.

Przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży akcji nabytych częściowo odpłatnie za środki pracodawcy ma zastosowanie przepis art. 22 ust.1d ustawy o p.d.o.f. zgodnie z którym, w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych świadczeń, w związku z którymi, stosownie do art. 11 ust. 2 – 2b, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodu z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji zgodnie z odrębnymi przepisami jest:

1)wartość przychodu określonego w art. 11 ust.2 i 2a albo2)wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2b, powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń - pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust.1 pkt 1.

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem należy uznać, iż różnica w cenie zakupionych akcji pokryta przez płatnika, zaliczona do przychodu pracownika od którego płatnik pobrał zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych stanowi koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych akcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj