Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/423-89/06/80345
z 18 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/423-89/06/80345
Data
2006.10.18



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy klimatyzator kasetonowy zamontowany przez najemcę lokalu handlowego i stanowiący odrębny obiekt, niezależnie od ewentualnego zakończenia najmu, można potraktować jako odrębny środek trwały?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 września 2006 r. (data wpływu do urzędu: 28 września 2006 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka jest najemcą lokali handlowych. Przed oddaniem lokalu do użytkowania dokonuje w nim nakładów inwestycyjnych, które traktuje jako inwestycje w obcym środku trwałym i po oddaniu do użytkowania amortyzuje przez okres 10 lat. Spółka wynajmuje lokale, które musi sama wyposażyć w klimatyzatory. Własny system klimatyzacyjny składa się z kilku klimatyzatorów kasetonowych sufitowych z wyposażeniem, jest kompletny (zdolny do samodzielnej pracy) i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania. Urządzenia te nie są wbudowywane w konstrukcję budynku, nie stanowią jego części składowej. Elementy tego systemu mogą zostać w każdym momencie zdemontowane i przeniesione do dowolnego miejsca w innym lokalu. Demontaż tych urządzeń (przez wykwalifikowanego serwisanta) nie spowoduje uszkodzenia, ani naruszenia konstrukcji i przeznaczenia budynku. W przypadku rozwiązania umowy najmu urządzenia te pozostają własnością najemcy.

Biorąc pod uwagę opisany powyżej stan faktyczny zdaniem Spółki przedmiotowe klimatyzatory należy traktować jako odrębne środki trwałe, klasyfikując je do grupy rodzajowej 6-65-653 „urządzenia klimatyczne”.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanowiska w opisanym stanie faktycznym Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Spółki.
Biorąc pod uwagę wytyczne zawarte w części III Grupa 6 – Urządzenia techniczne , ustawy z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie klasyfikacji środków trwałych (Dz. U. z 1999 r. nr 112 poz. 1317, ze zm.) przedmiotowe klimatyzatory należy zakwalifikować do środków trwałych - grupy rodzajowej 6-65-653 „urządzenia klimatyzacyjne”.
Wobec powyższego jeżeli Spółka dokonała zakupu klimatyzatorów o cenie nie przekraczającej 3.500 zł, wydatek ten może uznać za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 w związku z art. 16d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 ze zm.), a więc w miesiącu oddania klimatyzatorów do użytkowania. Natomiast jeżeli Spółka dokonała zakupu klimatyzatorów o cenie przekraczającej 3.500 zł, kosztem uzyskania przychodów będą odpisy z tytułu zużycia przedmiotowych klimatyzatorów (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Spółki, orzekając jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj