Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-141/89487/06/216265/133/CzW
z 14 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-141/89487/06/216265/133/CzW
Data
2006.11.14



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
klasyfikacja statystyczna
stawki podatku
zarządzanie nieruchomością
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy świadczona przez Spółkę usługa zarządzania osiedlem mieszkaniowym oraz terenami zlokalizowanymi wokół budynków korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 30.08.2006 r., uzupełnionego w dniu 25.09.2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Państwa - jest prawidłowe pod warunkiem, że wykonywane przez Spółkę czynności na podstawie umowy o zarządzanie osiedlem mieszczą się w grupowaniu PKWiU 70.32.11.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny opisany we wniosku:

Spółka na podstawie umowy zawartej z deweloperem i poszczególnymi właścicielami zasiedlonych już budynków mieszkalnych zarządza osiedlem mieszkaniowym zabudowanym budynkami jednorodzinnymi. Osiedle „pozostaje w budowie” bowiem inwestor (deweloper) zgodnie z założoną strategią podzielił budowę osiedla na 3 etapy.

Usługa zarządzania dotyczy osiedla pierwszego etapu obejmującego pierwsze 54 domy mieszkalne w zabudowie wolnostojącej. Niniejsze osiedle zostało w całości zabudowane budynkami, lecz nie każdy z nich został sprzedany - przy czym, każdego nowego członka wiąże przyjęty przez dotychczasowych członków sposób zarządzania.

Deweloper do czasu zakończenia i sprzedaży inwestycji pozostaje współwłaścielem przynależnych do nie sprzedanych domów części wspólnych osiedla.

Usługa zarządzania obejmuje swoim zakresem nie tylko nieruchomości mieszkalne, ale w przeważającej części tereny wokół budynków mieszkalnych (drogi osiedlowe, parki, zieleńce, place zabaw dla dzieci) zlokalizowane na terenie zamkniętego (strzeżonego i monitorowanego) osiedla.

Do zadań zarządcy należeć także będzie organizacja życia mieszkańców, koordynacja napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych (dot. budynków mieszkalnych i wspólnej infrastruktury technicznej), oraz inkasowanie zaliczek od mieszkańców osiedla na pokrycie kosztów utrzymania części wspólnych i przekazywanie ich na konto dewelopera.

Deweloper do czasu powstania wspólnoty osiedlowej ma podpisane na siebie umowy-z dostawcami usług w zakresie obsługi części wspólnych.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii:

- czy świadczona przez Nią na zlecenie usługa zarządzania osiedlem mieszkaniowym (zabudowanym budynkami jednorodzinnymi) oraz terenami zlokalizowanymi wokół budynków - korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług,
- czy opłaty pobrane w imieniu i na rzecz dewelopera na poczet pokrycia kosztów wspólnych - stanowią obrót Spółki dla potrzeb VAT.

Stanowisko Podatnika:

Usługi w zakresie administrowania nieruchomościami mieszkalnymi świadczone na zlecenie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług i obejmują swoim zakresem nie tylko obsługę nieruchomości mieszkalnych ale także i teren otaczający taką nieruchomość.

Kwoty inkasowane od mieszkańców na pokrycie kosztów wspólnych osiedla przekazywane następnie na konto dewelopera nie stanowią dla niej obrotu dla potrzeb podatku VAT.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 powołanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W świetle art. 8 ust. 3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Podstawowa stawka podatku zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zasadą jest, że zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w cytowanej ustawie o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych ( PKWiU ex 70.32.11 ).
Według objaśnień ex - dotyczy tylko i wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

Powyższe oznacza, że wyłącznie usługi kwalifikowane do grupowania 70.32.11 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług obejmujące „usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi świadczone na zlecenie” korzystają ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.

Jednocześnie informuje się, że Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest uprawniony do przyporządkowania określonych czynności do poszczególnych ugrupowań klasyfikacji towarów i usług.

Zasadą jest, że do zaklasyfikowania usług (wyrobów) zobowiązany jest sam podatnik.

Natomiast zgodnie z przepisami zarówno ustawy o statystyce publicznej, jak i w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jedynym organem kompetentnym do dokonywania klasyfikacji usług jest organ statystyczny tj. Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych ul. Suwalska 29 w Łodzi.

W związku z powyższym, jeżeli wykonywane przez Spółkę czynności na podstawie umowy o zarządzanie zawartej z developerem i poszczególnymi właścicielami zasiedlonych już budynków mieszkalnych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 70.32.11 to będą one korzystały ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Podstawą prawną funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej jest ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (jedn. tekst: Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 ze zm.).
Powyższa ustawa określa prawa i obowiązki członków wspólnoty oraz zakres zarządu nieruchomością wspólną.
W myśl przepisów tej ustawy właściciele poszczególnych lokali są obowiązani m. in. uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, na które według art. 14 ustawy o własności lokali składają się w szczególności: wydatki na remont i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, ubezpieczenia, podatki itp.

Kwoty wpłacane przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną stanowią partycypację w kosztach wspólnych wspólnoty, przez jej członków.

Art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5.

Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Kwoty inkasowane przez Spółkę od mieszkańców osiedla i przekazywane następnie na konto dewelopera nie stanowią dla Spółki obrotu zdefiniowanego w art. 29 ust. 1 ustawy.

Obrotem Spółki z działalności w zakresie zarządzania będzie - otrzymane wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj