Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rawiczu
PP/443-17/07
z 13 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-17/07
Data
2007.06.13



Autor
Urząd Skarbowy w Rawiczu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
faktura
faktura VAT
kasa rejestrująca
korekta
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
W dniu 09 maja 2007r. wnioskodawca zwrócił się z następującymi zapytaniami:1. Czy po złożonej korekcie przychodu za rok 2005 opodatkowanego podatkiem od towarów i usług w wyniku niezaewidencjonowanej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności możemy obecnie wystawić fakturę sprzedaży i nie ewidencjonować jej aby nie spowodować podwójnego opodatkowania podatkiem VAT ?2. Czy sprzedaż taką powinniśmy zarejestrować również w kasie fiskalnej ?


W dniu 09 maja 2007r. wnioskodawca zwrócił się z następującymi zapytaniami:

1. Czy po złożonej korekcie przychodu za rok 2005 opodatkowanego podatkiem od towarów i usług w wyniku niezaewidencjonowanej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności możemy obecnie wystawić fakturę sprzedaży i nie ewidencjonować jej aby nie spowodować podwójnego opodatkowania podatkiem VAT ?

2. Czy sprzedaż taką powinniśmy zarejestrować również w kasie fiskalnej ?

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że firma w roku 2005 prowadziła sprzedaż usług. W wyniku błędów nie zaewidencjonowano części sprzedaży. Po odkryciu tego faktu w 2006r. dokonano korekty podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług na podstawie przyjętego szacunku wraz z odsetkami. Obecnie w toku prowadzonych wyjaśnień częściowo ustalono osoby, którym nie wystawiono faktur sprzedaży. Sprzedaż niezaewidencjonowana dotyczyła osób fizycznych i podlegała ewidencji w kasie fiskalnej, czego przed korektą nie zrobiono. Obecnie firma ma zamiar wystawić osobom fizycznym faktury sprzedaży.

Zdaniem wnioskodawcy wystawienie obecnie faktur sprzedaży i zarejestrowanie ich w kasie fiskalnej nie powinno skutkować podwójnym opodatkowaniem, ponieważ podatek został już skorygowany. Wnioskodawca uważa, że ma obecnie prawo do wystawienia faktur VAT dotyczących sprzedaży dokonanej w 2005r. i zarejestrować je w kasie fiskalnej. Nie ma on jednak obowiązku uwzględniania tej sprzedaży w deklaracji VAT-7 oraz w rejestrach VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego uznał przedstawione przez podatnika stanowisko za nieprawidłowe. Wynika to z następujących okoliczności:

Ad 1:

Stosownie do przepisów art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4, i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie natomiast z ust. 4 ww. artykułu podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury. Powyższy przepis, zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu, stosuje się odpowiednio do części należności otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Termin wystawienia faktury określono w § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798). Zgodnie z ust. 1 ww. przepisu fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z tym że w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5, 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku. W § 13 ust. 2 powołanego rozporządzenia postanowiono, że w przypadku gdy podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Mając na uwadze powyższe uregulowanie oraz stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę, stwierdzić należy, iż Spółka dokonując sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności obowiązana była wystawiać faktury tylko na żądanie klienta. Klient tego żądania nie zgłosił ani w 2005 r. ani obecnie, zatem nie ma konieczności wystawienia takiego dokumentu.

Jeżeli jednak wnioskodawca, mimo braku obowiązku fakturę taką wystawił, wówczas musi podać na niej jako datę sprzedaży dzień faktycznego wykonania usługi. W takim przypadku faktury tej - dla potrzeb podatku od towarów i usług – nie ujmuje w bieżąco prowadzonej ewidencji. Musi natomiast dokonać korekty ewidencji sprzedaży miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy od tej czynności oraz korekty deklaracji za ten okres.

Ad 2

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Celem stosowania tego typu ewidencji jest bieżąca – w obecności nabywcy – rejestracja sprzedaży. Świadczy o tym obowiązek bieżącego wydawania nabywcy paragonu fiskalnego (zgodnie z § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników – Dz. U. nr 108, poz. 948 ze zmianami). Dlatego też po upływie 2 lat od zdarzenia rejestracja sprzedaży za pomocą tego urządzenia jest już bezcelowa i niezgodna z przepisami. Prowadzona ewidencja – zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług – zawierać musi bowiem m. in. dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania oraz wysokości podatku należnego oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji. Musi ona zatem odzwierciedlać rzeczywistą sprzedaż danego okresu rozliczeniowego.

Ponieważ podatnik nie ma możliwości poprawienia ewidencji prowadzonej w kasie fiskalnej za okres w którym powstał obowiązek podatkowy od tej sprzedaży, zatem powinien sprzedaż zaewidencjonować poza kasą w dodatkowym rejestrze sprzedaży dotyczącym okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Reasumując: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu stwierdza, że podatnik dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej zobowiązany jest wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż tylko na żądanie tych osób fizycznej nie prowadzącej działalności. Przepisy nie zakazują jednak wystawienia tego dokumentu bez zgłoszonego żądania i po upływie terminu dla jej wystawienia. Wystawiając dokument po terminie podatnik nie płaci dwukrotnie podatku od towarów i usług od tej samej sprzedaży. Podatek rozlicza bowiem w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Nie jest jednak zwolniony z obowiązku zaewidencjonowania wystawionych po terminie faktur. Musi to zrobić ale w ewidencji dotyczącej okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Podatnik, który w 2005r. nie zaewidencjonował obrotu na rzecz osób fizycznych w kasie fiskalnej, nie ma już możliwości zrobienia tego w bieżącym okresie. Jest to nieprawidłowość, której poprawić się już nie da. Korekta ewidencji musi zostać dokonana poza kasą fiskalną.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu uznaje przedstawione przez Podatnika stanowisko za nieprawidłowe.

Interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj