Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
DFI/415–20/06/JK2
z 24 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DFI/415–20/06/JK2
Data
2006.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
usługi medyczne
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy poniesiony wydatek może odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst : Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 roku ) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... z dnia 20 kwietnia 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dokonania odliczeń od dochodu z tytułu wydatków rehabilitacyjnych.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2006 r. Strona zwróciła się z wnioskiem o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona ma na utrzymaniu niepełnosprawnego syna w wieku 7 lat , którego niepełnosprawność datuje się od urodzenia w związku z mózgowym porażeniem dziecięcym . W 2005 roku syn przebywał w Klinice w Poznaniu , gdzie dokonano zabiegu operacyjnego. Za pobyt na leczeniu syna podatnik poniósł wydatek w kwocie 4.000,00 zł., udokumentowany fakturą VAT wystawioną w 2005 przez Klinikę w Poznaniu w której jako rodzaj poniesionego wydatku określono „usługa medyczna”.

Ponadto podatnik przedłożył notę korygującą do ww faktury wystawioną przez tą samą Klinikę w roku 2006.

W nocie korygującej Klinika dopisała, w treści „ usługa medyczna związana z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych .

Pytanie brzmi: czy poniesiony wydatek może odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Ze stanowiska wnioskodawcy wynika , iż może dokonać odliczeń od dochodu z tytułu poniesionego wydatku , ponieważ wydatek ten mieści się w katalogu wydatków na cele rehabilitacyjne określonych w art.26 ust 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku informuje jak niżej:

Zgodnie z art.26 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz 176 z późn. zm.) podstawą obliczenia podatku stanowi dochód ustalony po odliczeniu między innymi wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika , na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, których poniesienie uprawnia do odliczeń od dochodu określa przepis art.26 ust.7a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b-7g tego przepisu.

W myśl art. 26 ust.7a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na :

  • odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo- leczniczych i pielęgnacyjno- opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.

Natomiast art. 26 ust.7d wyżej cytowanej ustawy określa warunki jakie należy spełnić aby skorzystać z przedmiotowych odliczeń: warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest między innymi posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o niepełnosprawności, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Art.26 ust. 7b wyżej cytowanej ustawy stanowi: wydatki, o których mowa w ust.7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane ( dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tytułu funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy ( środków) lub zwróconych w jakiejkolwiek formie.

Natomiast zgodnie z art.26 ust.7c ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 7a ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków , o których mowa w ust. 7a pkt 7,8 i 14.

W świetle przywołanego powyżej stanu prawnego unormowanego w art.26 ust.7a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, poniesiony przez podatnika wydatek określony w fakturze jako usługa medyczna nie mieści się w tym katalogu.

Jednakże, zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poniesiony wydatek dotyczący odpłatności za zabieg rehabilitacyjny,( a nie zabieg leczniczy ) - podlega odliczeniu od dochodu na podstawie art.26 ust .7 pkt 6 ww ustawy.

A zatem , jeżeli lekarz specjalista orzeknie, iż usługa medyczna stanowiła „zabieg rehabilitacyjny” wydatek taki będzie mieścił się w katalogu wydatków określonych w wyżej podanym przepisie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj