Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PR 443/36/06/PP
z 21 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PR 443/36/06/PP
Data
2006.09.21



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
usługi związane z nieruchomościami


Pytanie podatnika
Czy jest obowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT?
Czy podatnik ma obowiązek prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji związanej z podatkiem VAT?
Czy podatnik ma obowiązek płacenia podatku VAT?
Czy ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r .Ordynacja Podatkowa (t.j. DZ. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.07.2006 r. (uzupełnionego w dniu 28.07.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Pan z dniem 1 lipca 2006 r. rozpoczął działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług w zakresie konsultacji inżynierskich.
Nabywcą jego usług jest wyłącznie holenderska firma, zajmująca się poszukiwaniem nafty i gazu zarejestrowana i mająca siedzibę w Holandii.
Firma ta wypłaca podatnikowi wynagrodzenie na podstawie wystawionego jej rachunku.
Wnioskodawca nie prowadzi kasy fiskalnej, ponieważ nie dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych ani rolników ryczałtowych.
Podatnik nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT i nie płaci podatku VAT, ponieważ świadczy inżynierskie usługi doradcze na rzecz podatnika mającego siedzibę na terytorium Unii Europejskiej - poza Polską.
Całkowite wykonanie usługi oraz wystawienie rachunku po wykonaniu usługi przez podatnika na rzecz nabywcy jest podstawą do dokonania przez nabywcę zapłaty za jego usługę.

Pytania podatnika:
- Czy jest obowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT?
- Czy podatnik ma obowiązek prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji związanej z podatkiem VAT?
- Czy podatnik ma obowiązek płacenia podatku VAT?
- Czy ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej?

Stanowisko podatnika:
Podatnik uważa, że nie ma obowiązku prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji dla potrzeb płacenia podatku VAT, rejestrowania się jako podatnik VAT i nie ma obowiązku płacenia podatku VAT.Nie ma także obowiązku korzystania z kasy fiskalnej.

OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO:
Zgodnie z art.5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ,,podatkiem”, podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2)eksport towarów,
3)import towarów,
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.
Na podstawie art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W związku z art. 27 ust. 1 w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust.2 – 6 i art. 28.
Na podstawie art. 27 ust. 2 w przypadku świadczenia:
1)usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości,
2)usług transportowych – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.
3)usług:
a) w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki,
b) pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności,
c) wyceny majątku rzeczowego ruchomego,
d) na ruchomym majątku rzeczowym
- miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

W przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, a za takie należy uznać usługi związane z poszukiwaniem nafty i gazu, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem ich świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości.
Z treści art. 9 (2)(b) VI Dyrektywy Rady Unii Europejskiej, wynika, że do poboru podatku od wartości dodanej z tytułu wykonania usług związanych z nieruchomościami uprawnione jest państwo, w którym nieruchomość ta się znajduje.
O tym, kto jest zobowiązany do rozliczenia podatku od wartości dodanej obowiązującego na terytorium poszczególnych krajów UE z tytułu świadczonej usługi (czyli kto jest podatnikiem) rozstrzyga prawo podatkowe obowiązujące w tym kraju.
W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług definicja podatnika została zawarta w art. 15-17 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą zdefiniowaną w ust. 2 tego przepisu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z definicji tej wynika, że działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców, lub innych usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, jak również działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub dóbr niematerialnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Szczegółowe regulacje dotyczące rejestracji dla celów podatku od towarów i usług określają przepisy art. 96-98 ustawy o podatku od towarów i usług.
Natomiast art. 99-103 ustawy o podatku od towarów i usług określają obowiązki w zakresie składania w urzędzie skarbowym deklaracji oraz obliczania i wpłacania podatku.
Z przepisów powyższych wynika, że obowiązki te dotyczą wyłącznie podmiotów będących podatnikami podatku od towarów i usług.
Z treści art. 109-111 w/w ustawy wynika obowiązek ewidencjonowania sprzedaży, w tym także obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika ,że zamierza Pan wykonywać usługi, których miejsce świadczenia związane jest z terytorium kraju, na którym położona jest nieruchomość (część powierzchni ziemskiej) poddana badaniom na obecność złóż nafty i gazu.
Usługi będą świadczone dla firmy holenderskiej.
Miejsce opodatkowania świadczonych usług jest ściśle związane z ustawodawstwem państwa na terytorium, którego będą prowadzone prace poszukiwawcze.
Zakładając, że poszukiwania te nie będą odbywały się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,nie będzie Pan podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, toteż żadne obowiązki wynikające z art. 96-103 oraz art. 109-111 Pana nie dotyczą.

Z powyższych powodów stanowisko wyrażone w zapytania uważa się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj