Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-28/07/AS
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-28/07/AS
Data
2007.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
budowa
drogi publiczne
gospodarstwo rolne
Skarb Państwa
sprzedaż gruntów
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychód ze sprzedaży części gospodarstwa rolnego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zmianami) postanawia wydać Państwu X pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oceniając stanowisko Wnioskodawców w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży części gospodarstwa rolnego przedstawione we wniosku z dnia (...) o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawcy są właścicielami gospodarstwa rolnego położonego na terenie inwestycji przeprowadzanych przez Skarb Państwa w ramach rozbudowy drogi krajowej, na odcinku X – Y. W dniu 31 października 2006 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w imieniu Skarbu Państwa wystąpiła do Podatników, jako właścicieli gruntu o wyrażenie zgody na zbycie, części działek wchodzących w skład gospodarstwa rolnego na cele publiczne.

2. Przedmiot interpretacji: Przedstawiając powyższe Wnioskodawcy zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa, czy przychód ze sprzedaży części gospodarstwa rolnego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Jako własne stanowisko Wnioskodawcy przedstawili pogląd, iż w oparciu o treść art. 21 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku, jako rolnicy nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Uważają więc, że zbycie części działek rolnych na cele publiczne nie pociągnie za sobą obowiązku podatkowego, mimo że sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat od dnia zakupu gospodarstwa.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 14, poz.176 z 2000 roku ze zm.) źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2: - nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, - spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, - prawa wieczystego użytkowania gruntów, - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art.19 ust.1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art.10 ust.1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Dyspozycja normy zamieszczonej w art.30e tej samej ustawy wskazuje, że dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł, zaś podatek ustala się w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, a kosztami ustalonymi zgodnie z art.22 ust.6c i 6d. Podatek ten jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art.45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, tj. w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 28 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Jak stanowi art.21 ust.1 pkt 126 tej samej ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia: a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, b) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, c) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, d) prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie – jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a) – d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Zgodnie ze wskazanymi wyżej przepisami zawartymi w cytowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości stanowi przychód podlegający opodatkowaniu wtedy, kiedy zbycie dokonane jest przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabycie części nieruchomości rolnej, nastąpiło przed upływem pięciu lat od daty zakupu. Ponadto w wyniku tej sprzedaży grunty utraciły charakter rolny. Aby skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art.21 ust.1 pkt 126, przychód uzyskany ze sprzedaży musi pochodzić ze sprzedaży lokalu lub budynku mieszkalnego, co w opisanej sytuacji nie występuje.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 120 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu: a) ustanowienia służebności gruntowej, b) rekultywacji gruntów, c) szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie - w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art.143 ust.2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U.z 2004 r. Nr 261, poz.2603).

Jak z powyższego wynika, przepis ten ma zastosowanie do przychodów z tytułu wypłacanego odszkodowania za szkody powstałe na terenach rolnych w związku z prowadzonych na nich inwestycji infrastruktury technicznej, nie ma on natomiast zastosowania w wypadku sprzedaży gruntu, nawet jeżeli jest to sprzedaż części gospodarstwa rolnego na cele publiczne. W opisanym przez Państwo stanie faktycznym, przychód uzyskany ze sprzedaży części gruntu rolnego na cele publiczne nie korzysta ze zwolnienia na podstawie przepisów cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz podlega opodatkowaniu zgodnie z wyżej powołanym art.30e tej ustawy. Dlatego też stanowisko Wnioskodawców wyrażone we wniosku o interpretację prawa podatkowego jest nieprawidłowe. Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Powyższej interpretacji udzielono zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym we wniosku, bez rozpatrywania załącznika. Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj