Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
PD.2/415/7/07
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.2/415/7/07
Data
2007.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
stypendium naukowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy otrzymane stypendium naukowe korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Dnia 21.03.2007 roku do tut. Urzędu wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczący zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu otrzymanego stypendium.1.Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący: Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan pracownikiem Instytutu ......... . W maju 2006r. zostało przyznane Panu stypendium naukowe za prace związane z badaniami z zakresu rolnictwa. W październiku 2006 roku podczas kongresu naukowego odbywającego się w Paryżu prezentował Pan kierunki badań, które będą prowadzone w obrębie przyznanego stypendium naukowego. Wyniki tych badań będą wykorzystane przez Pana w pracy doktorskiej. Stypendium zostało przydzielone przez Centrum X.X przyznaje stypendia naukowe dla młodych naukowców, którzy są zainteresowani działalnością naukową i skupiają się na badaniach związanych z tytoniem.

Z uzupełnionego wniosku z dnia 19.04.2007r. wynika, że żadna ze stron nie występowała z wnioskiem do ministra właściwego do spaw szkolnictwa wyższego o zatwierdzenie zasad przyznawania stypendium naukowych wypłacanych przez X. Stypendium zostało przekazane bezpośrednio na Pana konto bankowe.2. Pytanie podatnika: „Czy otrzymane stypendium naukowe korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?”.3. Stanowisko wnioskodawcy, co do oceny stanu faktycznego: Przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie uważa Pan, że dochód z tytułu otrzymanego stypendium naukowego jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym: Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach stwierdza co następuje: Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych / tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Powyższa regulacja prawna wyraża zasadę powszechności opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w aspekcie przedmiotowym, konsekwencją czego jest opodatkowanie wszelkiego rodzaju dochodów, z wyjątkiem dochodów zwolnionych – wyraźnie wskazanych przez przepisy.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są stypendia otrzymane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Ze względu na fakt, że zasady przyznanego stypendium nie zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, otrzymane przez Pana stypendium nie korzysta ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 39. Z ogólnej definicji przychodów zawartej w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychodami są w szczególności otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Definicja ta, dla potrzeb opodatkowania dochodów uzyskiwanych z innych źródeł została uzupełniona w przepisie art. 20 ust. 1 w/w ustawy, który stanowi, że za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17.

W świetle w/w uregulowań ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że przekazane środki pieniężne tytułem stypendium mieszczą się w pojęciu przychodu i należy je zakwalifikować do katalogu określonego w powołanym przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. Uzyskany z powyższego tytułu przychód powinien Pan wykazać w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym otrzymał Pan kwotę przychodu, a w przypadku uzyskiwania również innych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należy je zsumować i obliczyć od sumy dochodów podatek dochodowy według skali podatkowej zawartej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl przepisów art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym, winno zostać złożone w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym uzyskano przychód.

W świetle powyższych przepisów Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach stwierdza, iż otrzymane przez Pana stypendium naukowe podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem stanowisko strony w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj