Interpretacja Urzędu Skarbowego w Miechowie
PD/415/11/07
z 2 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415/11/07
Data
2007.01.02



Autor
Urząd Skarbowy w Miechowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing
rata leasingowa


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na remont środków transportu, ujętych w ewidencji środków trwałych i na podstawie umowy leasingu operacyjnego oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spłaty pozostałych rat leasingowych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Miechowie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 04.10.2006 r. co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczących możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na remont środków transportu, ujętych w ewidencji środków trwałych i na podstawie umowy leasingu operacyjnego oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spłaty pozostałych rat leasingowych, stwierdza, że przedstawione przez Pana we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.10.2006 r .. wpłynął do tut. Urzędu Skarbowego pisemny wniosek podatnika o interpretację zakresu sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z remontem powypadkowym środków transportu, ujętych w ewidencji środków trwałych swojej firmy oraz używanych w firmie na podstawie umowy leasingu operacyjnego i możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spłaty pozostałych rat leasingowych, powstałych w wyniku skrócenia umowy leasingu operacyjnego. Firma działa jednoosobowo, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Przedmiotem działalności firmy jest transport międzynarodowy. Do tego celu wykorzystywane są pojazdy typu ciągnik siodłowy wraz z naczepą. Część pojazdów zaliczona jest do środków trwałych, a część z nich używana jest na podstawie umów leasingu operacyjnego.
Wszystkie w/w pojazdy objęte są ubezpieczeniem dobrowolnym AC.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. ogłoszony w Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 cytowanej ustawy. Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą więc zostać spełnione dwie podstawowe przesłanki, tj. poniesienie kosztu nastąpiło w celu osiągnięcia przychodu i wydatek nie jest zakwalifikowany do grupy kosztów nie uznawanych przez ustawodawcę za koszt uzyskania przychodu.
Zgodnie z przepisami zawartymi w w/w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w okresie kiedy przedmiot leasingu jest używany w działalności gospodarczej wydatki związane z zawarciem i realizacją umowy są kosztem uzyskania przychodów. Jeśli więc leasing dotyczy prowadzonej działalności gospodarczej, wówczas Podatnik zachowuje prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat ustalonych w umowie leasingu w okresie korzystania z przedmiotu umowy. Ponadto kwota wpłacona jednorazowo z tytułu wstąpienia w część praw i obowiązków umowy leasingu, winna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, w momencie faktycznego poniesienia wydatku.

Ustawodawca wart. 23a - 23 1 w/w ustawy precyzyjnie określił uwarunkowania jakie winna spełniać umowa leasingu, aby opłaty ustalone w tej umowie stanowiły przychód u finansującego i odpowiednio koszty uzyskania przychodu u korzystającego.
Art. 23b ust. 1 cytowanej ustawy stanowi "Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
1) została zawarta na; czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych".
Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzono jak w sentencji.

Pouczenie
Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji o określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja była by niezgodna z interpretacją zawartą w postanowieniu.
Zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Miechowie w terminie 7 dni od daty doręczenia powyższego postanowienia stosownie do przepisu art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj