Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim
PP/443-4/07
z 6 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-4/07
Data
2007.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
obowiązek ewidencyjny
usługi fotograficzne
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, zgodnie z paragrafem 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług wideofilmowania wesel, ślubów i innych uroczystości rodzinnych?


Na podstawie art. 14 a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późniejszymi zmianami ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.04.2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej przy wykonywaniu usług wideofilmowania, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 05.04.2007 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim Pani wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Prowadzi Pani od dnia 26.03.2007 r. działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług wideofilmowania wesel, ślubów i innych uroczystości rodzinnych ( symbol PKWiU 92.11.Z produkcja filmów i nagrań wideo ), która jest zwolniona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późniejszymi zmianami ). Efektem wykonywanej pracy jest najczęściej płyta DVD lub kaseta VHS z zapisanym materiałem. W związku z powyższym zwraca się Pani z pytaniem czy ma Pani obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, zgodnie z § 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących. Według Pani stanowiska prowadzona działalność nie jest dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Wydanie nagranej płyty lub kasety to jedynie zmaterializowanie wykonanej usługi, w związku z czym do tej działalności nie ma zastosowania cytowany § 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.

W myśl art. 111 ust. 1 cytowanej ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W myśl § 3 a ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących ( Dz. U. Nr 51, poz. 375 z 2006 r. z późniejszymi zmianami ), zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w okresie od dnia 1. stycznia 2007 r. do dnia 30. czerwca 2007 r. podatników rozpoczynających sprzedaż w pierwszym półroczu 2007 r., z tym że w w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20.000,00 zł, z działalności, o której mowa w cytowanym art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty. Zgodnie z § 4 pkt 7 cytowanego rozporządzenia, zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa wyżej, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego ( w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie ): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych ( w tym kaset wideo ), dyskietek, kart pamięci, kartridży. W myśl art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy, przez świadczenie usług rozumie sie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem Pani działalności jest świadczenie usług, a nie sprzedaż towarów. Przy wykonaniu usługi wideofilmowania zostaje zużyty nośnik informacji VHS bądź DVD, który został uprzednio zakupiony z zamiarem jego wykorzystania przy świadczonej usłudze. W związku z tym należy uznać, że w Pani przypadku nie ma zastosowania wyłączenie ze zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej przewidziane w cytowanym § 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących. Stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika. Jest wiążąca natomiast dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Przedmiotowa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania interpretacji przez organ podatkowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj