Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD415-/17/2007
z 21 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD415-/17/2007
Data
2007.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ulga uczniowska


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy
ulga uczniowska


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy odliczenia (przy prowadzeniu działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym 19%) – ulgi uczniowskiej w podatku dochodowym od osób fizycznych przypadającego z innego źródła – wynagrodzenia ze stosunku pracy.


Pani .......pismem z dnia 12 IV 2007r.(uzupełnionym w dniu 8 V 2007r.) wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego - dotyczące odliczenia (przy prowadzeniu działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym 19%) – ulgi uczniowskiej w podatku dochodowym od osób fizycznych przypadającego z innego źródła – wynagrodzenia ze stosunku pracy.
Zdaniem Podatniczki przysługuje Jej prawo do takowego odliczenia od podatku dochodowego z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia za pracę.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku przez Panią zapytania, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, co następuje:

Pani ....... prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych i uzyskała w dniu 1 III 2007r. ulgę z tytułu wyszkolenia ucznia w podatku dochodowym od osób fizycznych w kwocie .... zł. (decyzja nr ....). Podatniczka w dniu 11 I 2007r. złożyła oświadczenie o wyborze podatku liniowego (19%) jako formy opodatkowania prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni jest równocześnie zatrudniona na umowę o pracę w .......

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 31.12.2003r. zagadnienia związane z możliwością korzystania z ulgi podatkowej z tytułu wyszkolenia uczniów przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, regulował - w odniesieniu do podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych - art. 27c ust. 1-16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Z dniem 1 stycznia 2004r. za sprawą regulacji art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2003r. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) ulga uczniowska została zniesiona.
Powołane wyżej regulacje, honorując zasady praw nabytych, zawierają w tym zakresie regulacje międzyczasowe. Stosownie do treści przepisów art. 13 ust. 2 ww. ustawy, podatnicy którzy przed 1 stycznia 2004r. Zawarli z uczniami lub szkołami właściwe umowy, o których mowa w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r. oraz rozpoczęli szkolenie w celu przygotowania zawodowego nie później niż w roku szkolnym 2003/2004, nabywają prawo do ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003r. w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r.
Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 20 pkt 1 ustawy zmieniającej z dnia 12 listopada 2003r., podatnikom opodatkowanym w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przysługuje prawo do dokonywania odliczeń i zwolnień od dochodu oraz od podatku obliczonego na zasadach określonych w art. 30c ustawy wymienionej w art. 1, o których mowa w art. 11-13 ustawy zmieniającej.
Zgodnie z treścią art. 13 ust. 4 ustawy zmieniającej, podatnicy o których mowa w ust. 1 i 2, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003r., mają prawo do obniżenia podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, pod warunkiem że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż w 2007 roku nabyła Pani prawo do ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów spełniając wszystkie wymogi zawarte w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r. Jednakże wybierając od dnia 1 stycznia 2007 roku liniową formę opodatkowania została Pani pozbawiona możliwości dokonania przedmiotowych odliczeń od podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, iż w związku z treścią powołanych wyżej przepisów, przysługuje Pani prawo do odliczenia w zeznaniu podatkowym za rok 2007 kwoty przyznanych ulg uczniowskich, które nie zostały odliczone od podatku dochodowego z prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, z której dochody (w roku podatkowym 2007) opodatkowane są podatkiem liniowym – poprzez odliczenia jej od podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadającego z innych źródeł niż działalność gospodarcza, w tym przypadku z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia ze stosunku pracy. Ponadto przysługuje Pani odliczenie nie wykorzystanej kwoty ulgi uczniowskiej od podatku dochodowego obliczonego na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zeznaniach za lata następne, w których rozliczone zostaną również inne dochody – do czasu jej całkowitego wykorzystania, gdyż liniowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej wyłącza możliwość skorzystania z odliczeń i zwolnień od dochodu i od podatku, a w związku z tym ulgi uczniowskiej, przyznanej wyżej wymienionymi decyzjami Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łukowie.

Zatem ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, stwierdza, iż przedstawiony przez Podatniczkę pogląd, co do możliwości odliczenia ulgi uczniowskiej od wynagrodzenia ze stosunku pracy – przy prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - jest prawidłowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj