Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR2/443-5/6/07/JPC
z 30 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR2/443-5/6/07/JPC
Data
2007.04.30



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
komisant
odliczenie podatku od towarów i usług
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Czy komisant uprawniony jest do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez komitenta w miesiącu jej otrzymania lub następnym?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka wchodzi w skład Grupy i zajmuje się sprzedażą wytworzonego cukru. Oprócz Spółki w skład Grupy wchodzi 17 podmiotów prawnych – zakładów produkcyjnych (cukrowni). Spółkę oraz cukrownie łączy umowa komisu, w której producenci występują jako komitenci a Spółka działa jako komisant.

Zgodnie z zawartą umową, prowizja komisanta jest stała i obliczana w oparciu o cenę uzyskaną od ostatecznego odbiorcy (klienta). Zgodnie natomiast z nową strukturą sprzedaży cukrownie (komitenci) przekazywać będą wyprodukowany przez siebie cukier do magazynu komisanta (tzw. „oddanie w komis”) po zakończeniu kampanii i rozliczeniu procesu produkcyjnego

W dalszej części pisma Strona wskazuje, że w celu wykonania zobowiązań wynikających z umowy komisu, komisant działający w swoim imieniu lecz na rachunek komitenta, sam podejmuje decyzje o wyborze kontrahenta, cenie sprzedaży, momencie pobrania towaru oraz miejsca (magazynu) z jakiego realizowana będzie dostawa.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy komisant uprawniony jest do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez komitenta w miesiącu jej otrzymania lub następnym?

Podatnik stoi na stanowisku, iż komisant, czyli Spółka, nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie przyjęcia towarów „ w komis”, co w sytuacji Strony odpowiada przyjęciu towarów do swojego magazynu, potwierdzonemu dokumentem PZ. Podatek wynikający z faktury wystawionej po przekazaniu towaru do magazynu komisanta (przekazanie „w komis”) może zostać odliczony przez komisanta w miesiącu otrzymania faktury lub następnym.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl natomiast ust. 2 pkt 1 lit c) cytowanego przepisu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu. Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy – art. 86 ust. 11. W myśl natomiast art. 86 ust. 12 ustawy o VAT w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Przepis art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, poza określonymi w nim wyjątkami, uzależnia prawo do odliczenia podatku naliczonego nie tylko od otrzymania od podatnika faktury lecz również od nabycia przez nabywcę dostawy praw do rozporządzania towarem. W tym miejscu wskazać należy, że jedną z czynności stanowiących przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel będącą dostawą towarów stanowi, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem. Zatem w rozumieniu ustawy o VAT każde wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem stanowi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Odnosząc powyższe uwagi do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego stwierdzić należy, że w sytuacji nabycia towarów przez komisanta na podstawie umowy komisu od komitenta będącego podatnikiem podatku od towarów i usług, komisantowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przez komitenta z tytułu dostawy towarów, wynikającego z faktury VAT, na ogólnych zasadach określonych w przepisach o podatku od towarów i usług.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj