Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P4/415-8/07
z 30 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P4/415-8/07
Data
2007.05.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy z tytułu sprzedaży nieruchomości uzyskanych w wyniku sądowego podziału majątku wspólnego na wyłączną własność przez jednego z małżonków, należy zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 z późn zm.) w związku z wnioskiem z dnia 05.04.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje stanowisko Pani przedstawione we wniosku, za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 05.04.2007r. wpłynął do tutejszego organu Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 01.12.1998r. na podstawie aktu notarialnego Rep. A Nr ..... nabyła Pani do majątku wspólnego wraz z mężem działki gruntu nr .../1,...../10 łącznego obszaru 1.137 m² położone w ..... .

W wyniku sprawy rozwodowej Postanowieniem Sądu Sygn. Akt ..... z dnia 28.02.2006r. przyznano Pani na wyłączną własność w/w działki bez spłat i dopłat na rzecz byłego męża, które zbyła Pani w dniu 13.03.2007r.

W związku z powyższym zwróciła się Pani z zapytaniem, czy z tytułu sprzedaży działek uzyskanych w wyniku sądowego podziału majątku wspólnego Pani i byłego męża w związku ze sprawą rozwodową należy zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy, przedstawiając własne stanowisko w sprawie, iż taki podatek nie powinien wystąpić.

Zdaniem Pani nabycie przedmiotowych nieruchomości nastąpiło w dniu 01.12.1998r., kiedy zostały nabyte na współwłasność z mężem, i w związku ze sprzedażą w 2007r. uzyskany przychód nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60, z późn.zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

W myśl art.10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn zm.) przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości jest opodatkowany 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeżeli zbycie następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa czynności prawnych, których skutkiem jest nabycie nieruchomości oraz związany z tym pięcioletni termin, o którym mowa w cyt. art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym, w szczególności nie reguluje odrębnie kwestii zniesienia współwłasności. W związku z tym, uwzględniając zasadę autonomii pojęciowej prawa podatkowego, przyjąć należy, że pod pojęciem nabycia rozumieć należy przede wszystkim każde nabycie w sensie potocznym (językowym), niekoniecznie w ścisłym znaczeniu tego pojęcia nadawanym w przepisach prawa cywilnego.

Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną. Cechą charakterystyczną tego typu współwłasności jest to, iż niemożliwe jest ustalenie wielkości udziału małżonków we współwłasności (współwłasność bez udziałowa) oraz żaden z małżonków w czasie jej trwania, nie może rozporządzać swymi prawami do majątku wspólnego.

W sytuacji zniesienia tej wspólności przez sąd - w tym przypadku w wyniku rozwodu, między małżonkami (byłymi małżonkami) ustaje wspólność ustawowa, a do majątku , który był nią objęty stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Majątek poddany uprzednio wspólności ustawowej ulega podziałowi stosownie do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz.59 z 1964r. ze zm.) i staje się częścią odrębnego, własnego majątku małżonków (byłych małżonków). W wyniku tych podziałów następuje ostateczne przesunięcie poszczególnych składników mienia do majątku odrębnego jednego z małżonków.

Z tego względu, zdaniem tut. organu podatkowego, podziału majątku wspólnego małżonków nie należy utożsamiać z nabyciem rzeczy lub praw w rozumieniu art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionej przez Panią sytuacji w ocenie tut. organu podatkowego nie ma Pani obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od sprzedaży w/w nieruchomości, w wyłączne posiadanie których weszła Pani na mocy orzeczenia sądu.
Pięcioletni termin przed upływem którego zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art.10 ust.1 pkt 8 lit. a-c powoduje powstanie zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych, winien być liczony z uwzględnieniem daty nabycia nieruchomości przez Panią do majątku wspólnego z byłym mężem w 1998r.

W tym stanie faktycznym i prawnym Pani stanowisko zawarte we wniosku z dnia 05.04.2007r., należy uznać za prawidłowe.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawczynię i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Ponadto informuje się, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy skarbowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie złożenie zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj