Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kartuzach
DF/415-34/06/JM
z 6 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-34/06/JM
Data
2006.10.06



Autor
Urząd Skarbowy w Kartuzach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dochód z najmu
odliczenia od podatku
prawo do odliczenia
ulga uczniowska


Pytanie podatnika
Czy można pomniejszyć podatek dochodowy od osób fizycznych obliczony od dzierżawy o niewykorzystaną ulgę uczniowską?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku Pana (.....) złożonego 10.07.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości pomniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych obliczonego od dzierżawy o niewykorzystaną ulgę uczniowską

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, uzupełnionym pismem z 12.09.2006 r., jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Od 22.09.1992 r. podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w 2006 roku opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. W trakcie prowadzenia działalności szkolił uczniów i z tego tytułu otrzymał ulgi uczniowskie, które zostały częściowo wykorzystane. W piśmie z dnia 07.07.2006 r. podatnik oświadczył, że zawiesza działalność gospodarczą oraz będzie uzyskiwał dochód z dzierżawy. Wobec powyższego pojawiła się wątpliwość, czy można pomniejszyć podatek dochodowy od osób fizycznych obliczony od dzierżawy o niewykorzystaną ulgę uczniowską.

Przepisem art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 202, poz. 1956 z późn. zmian.) uchylono art. 27c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zmian.), który przed 1 stycznia 2004 r. określał zasady przyznawania i korzystania z ulg uczniowskich. Jednak na podstawie przepisów art. 13 ust. 1 ustawy zmieniającej podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.

W myśl art 13 ust. 4 ustawy zmieniającej podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, pod warunkiem że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej.

Ze wskazanych przepisów nie wynika, że ustawodawca wprowadził ograniczenie do możliwości odliczenia już przyznanej ulgi uczniowskiej tylko i wyłącznie od podatku przypadającego od dochodów z działalności gospodarczej. O kwotę ulgi uczniowskiej można pomniejszyć nie tylko należny podatek od dochodów z działalności gospodarczej, ale również podatek należny od dochodów z innych źródeł. Podatnik, któremu przyznano ulgę uczniowską, nabywa prawo do jej realizacji niezależnie od źródła przychodów.

W tym stanie faktycznym i prawnym sprawy należy stwierdzić, iż ma Pan prawo do obniżenia o niewykorzystaną ulgę uczniowską podatku należnego od dochodów z dzierżawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj