Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PD-4/415-91/06
z 16 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-4/415-91/06
Data
2006.10.16



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
budżet gminy
opodatkowanie dochodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
pomoc materialna
przedmiot opodatkowania
uczniowie
zwolnienia przedmiotowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zwrot kosztów przejazdu ucznia oraz jego opiekuna, dokonany zgodnie z ustawą o systemie oświaty w zakresie zadań powierzonych przez gminę placówce obsługującej fianase i księgowość szkół (Zespół Ekonomiki Oświaty), jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.09.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uzupełnionego w dniu 11.10.2006 r. o własne stanowisko w sprawie, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że ... w zakresie działalności statutowej prowadzi obsługę finansowo-księgową szkół, przedszkoli i żłobków oraz w ramach zadań powierzonych przez Urząd Miasta Krakowa dokonuje zwrotu kosztów przejazdu uczniów do placówek oświatowych. Zwrotu dokonuje sie na podstawie okresowych biletów MPK, przy zastrzeżeniu, że nie może on przekroczyć ceny ulgowego, miesięcznego biletu MPK na jedną linię. W związku z powyższym jest on zawsze równy lub niższy od kwoty wydatku poniesionego na zakup biletów okresowych (niższy w sytuacji gdy zakupiony bilet obejmuje np. wszystkie linie). Działając w ten sposób zespół realizuje obowiązki wynikające z ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 256 z 2004 r. poz. 2572 ze zm.).

Zgodnie z art. 14a ust. 3 w/w ustawy jeżeli droga dziecka sześcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej przekracza 3 km, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice. Taki sam obowiązek wynika z art. 17 ustawy o systemie oświaty w odniesieniu do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe wskazując, iż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Natomiast art. 21 w ust. 1 pkt 40 zwalnia przedmiotowo z podatku dochodowego świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni – przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Mając na uwadze powyższe dla zastosowania w/w zwolnienia niezbędne jest spełnienie łącznie następujących warunków:
- świadczenie pomocy materialnej musi być przyznane uczniowi,
- świadczenie musi być finansowane ze środków budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego lub ze środków własnych szkoły,
- prawo do przyznania danego świadczenia musi wynikać z przepisów o systemie oświaty.

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 40 ma bardzo szeroki zakres. Obejmuje ono m.in. świadczenie udzielone przez gminę w formie bezpłatnego transportu oraz zwrotu kosztów przejazdu dokonywane stosownie do postanowień art. 14a ust. 3 oraz art. 17 ust. 3 ustawy o systemie oświaty.
W przedmiotowej sprawie ... dokonując zwrotu kosztów przejazdu ucznia do wysokości równowartości ceny ulgowego biletu miesięcznego MPK na jedną linię oraz jego opiekuna (w przypadku sześciolatków) do najbliższej (obwodowej) placówki oświatowej realizuje ściśle obowiązek wynikający z ustawy o systemie oświaty. W takiej sytuacji płatnik nie ma obowiązku pobierania zaliczki na podatek dochodowy oraz sporządzania informacji o wysokości osiągniętych dochodów.
Uznać należy zatem, iż powyższy zwrot jest niczym innym jak formą pomocy materialnej dla ucznia, przyznaną na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty oraz pochodzącą ze środków budżetów jednostek samorządu terytorialnego i korzysta ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj