Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DF2/415-51/VII/2006
z 28 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DF2/415-51/VII/2006
Data
2006.08.28


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nabycie
wartość rynkowa
zakup akcji
zniżka


Pytanie podatnika
1)czy zniżka stanowi przychód (dochód) podatkowy Wnioskodawcy opodatkowany w momencie nabywania akcji A.?2)czy wartość rynkowa akcji bezpłatnych stanowi przychód (dochód) podatkowy Wnioskodawcy opodatkowany w momencie ich otrzymania?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.), art. 11 ust. 1 oraz art. 24 ust. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 29 maja 2006 roku (data wpływu: 31 maja 2006 r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

p o s t a n o w i ł

podzielić Pani stanowisko, że nabycie akcji z 20% Zniżką jak i otrzymanie akcji bezpłatnych nie skutkują uzyskaniem przez Wnioskodawcę przychodu podatkowego w momencie nabycia/otrzymania tych akcji.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29 maja 2006 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytania:
1)czy Zniżka stanowi przychód (dochód) podatkowy Wnioskodawcy opodatkowany w momencie nabywania akcji ?
2)czy wartość rynkowa Akcji bezpłatnych stanowi przychód (dochód) podatkowy Wnioskodawcy opodatkowany w momencie ich otrzymania?

Stan faktyczny:Wnioskodawca jest uczestnikiem specjalnego programu akcjonariatu pracowniczego adresowanego do pracowników spółek grupy Arcelor. W ramach tego programu nabędzie akcje spółki A. z siedzibą w Wielkim Księstwie Luksemburga . Cena sprzedawanych w ramach tego programu akcji została wyznaczona w oparciu o twz. Cenę Odniesienia średnim kursem otwarcia akcji oferowanych do sprzedaży na E. Paryż z ostatnich dwudziestu dni giełdowych przed ustaleniem tej ceny przez Zarząd Spółki A. Cena emisyjna, którą Wnioskodawca będzie zobowiązany zapłacić będzie równa Cenie Odniesienia pomniejszonej o 20% zniżkę („Zniżka”).
W dniu 27 marca 2006r. Zarząd A. określił Ceną Odniesienia na 31,613 euro, a cenę nabycia akcji przez uczestników programu akcjonariatu pracowniczego na kwotę 25,30 euro.
Ponadto, w zależności od ilości zakupionych przez Wnioskodawcę akcji, otrzyma on nieodpłatnie od A. pewną liczbę dodatkowych akcji A. (zwanych dalej „Akcjami bezpłatnymi”).
Zgodnie z zasadami wspomnianego powyżej programu, zakupione przez Wnioskodawcę akcje A. jak również otrzymane Akcje bezpłatne zostaną niezwłocznie po nabyciu wniesione przez Wnioskodawcę do specjalnego funduszu inwestycyjnego (francuski: F., zwany dalej „Funduszem”). Fundusz został utworzony we Francji, według prawa francuskiego i zgodnie z obowiązującym we Francji prawem nie jest traktowany jako osoba prawna.
Podobne Fundusze są powszechnie przyjęte we Francji, na podstawie specjalnych przepisów, jako forma posiadania akcji podmiotu dominującego przez pracowników jego podmiotów zaleznych na całym świecie. Według wiedzy Wnioskodawcy, Fundusz nie jest funduszem kapitałowym w rozumieniu art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W omawianym przypadku, w zamian za wniesione przez Wnioskodawcę do Funduszu akcje A. otrzyma on pewną liczbę jednostek uczestnictwa w Funduszu, odpowiadającą liczbie wniesionych przez Wnioskodawcę akcji.
Jednostki uczestnictwa Funduszu są papierami wartościowymi nienotowanymi na giełdzie.
Jednostki uczestnictwa w Funduszu są niezbywalne (poza wyjątkowymi przypadkami przewidzianymi przez przepisy prawa francuskiego) przed upływem pięcioletniego terminu od dnia ich nabycia (tzw. okres zablokowania).
Po upływie okresu zablokowania, Wnioskodawcy przysługuje prawo wystąpienia do Funduszu o umorzenie jednostek uczestnictwa w Funduszu. Fundusz będzie wówczas zobowiązany do odpłatnego nabycia od Wnioskodawcy (odkupienia) jego jednostek uczestnictwa w zamian za odpowiednią wypłatę gotówkową.
Wnioskodawca nie jest zatrudniony w A., której akcje nabędzie i wniesie następnie do Funduszu. W konsekwencji, akcje A. „zamieniane” na jednostki uczestnictwa w Funduszu są nabywane poza stosunkiem pracy.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony, zarówno nabycie akcji A. z 20% Zniżką jak i otrzymanie Akcji bezpłatnych nie skutkują uzyskaniem przez Wnioskodawcę przychodu podatkowego w momencie nabycia/otrzymania tych akcji. Kwota Zniżki jak i wartość rynkowa Akcji bezpłatnych będą natomiast skutkowały zwiększeniem podstawy opodatkowania w momencie odpłatnego zbycia (w ramach umorzenia) jednostek uczestnictwa w Funduszu po okresie zablokowania.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychodami, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Szczególne zasady ustalania dochodu zostały zawarte m. in. w art. 24 ust. 11 w/w wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż:
- dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, a wydatkami poniesionymi na ich objęcie, nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji; zasadę określoną w zdaniu pierwszym stosuje się odpowiednio do dochodu stanowiącego nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji a wydatkami poniesionymi na ich nabycie od spółki posiadającej osobowość prawną, która objęła te akcje w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji.
W oparciu o w/w przepisy należy uznać, iż dochód uzyskany przez podatniczkę wyrażający się nadwyżką pomiędzy ceną odniesienia akcji a ceną nabycia akcji (z 20% zniżką) przez uczestników programu akcjonariatu pracowniczego nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji.
Przychód powstanie w momencie sprzedaży akcji nabytych na preferencyjnych zasadach. Powstały przychód z tytułu udzielonej zniżki przy zakupie akcji będzie skutkował zwiększeniem podstawy opodatkowania z tytułu zbycia tych akcji.

Artykuł 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „ innych nieodpłatnych świadczeń” dlatego w tej sytuacji należy przytoczyć orzecznictwo Naczelnego Sądu Administarcyjnego, który wyraża pogląd, iż pod pojęciem nieodpłatnego świadczenia należy rozumieć zdarzenia prawne oraz zdarzenia faktyczne, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie w majątku danej osoby mające konkretny wymiar finansowy, przy czym otrzymanymi wartościami pieniężnymi są tylko takie wartości, które powiększają aktywa majątkowe danej osoby, a więc takie, którymi można swobodnie rozporządzać.
Otrzymanie przez Panią bezpłatnych akcji nie spełnia warunków określonych w powyższej definicji bowiem z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nie może Pani otrzymanymi akcjami swobodnie rozporządzać co najmniej przez tzw. okres zablokowania (zasadniczo pięć lat).
Zatem wartość rynkowa akcji bezpłatnych będzie skutkowała zwiększeniem podstawy opodatkowania w momencie odpłatnego zbycia (w ramach umorzenia) jednostek uczestnictwa w funduszu po okresie zablokowania.

W świetle powyższego oraz przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego przychód z tytułu nabytych przez Wnioskodawcę po cenie niższej o 20% od ceny rynkowej oraz otrzymanych bezpłatnie akcji A. powstanie w momencie sprzedaży tak nabytych akcji.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj