Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP-443-6/07
z 19 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP-443-6/07
Data
2007.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
opłata za użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy podatnik uzyskujący opłatę z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gminnej ( oddanej w użytkowanie wieczyste przed dniem 01.05. 2004r. na podstawie umowy cywilno-prawnej) winien traktować tą opłatę jako podlegającą opodatkowaniu VAT ?
W przypadku odpowiedzi pozytywnej , czy winien opłatę traktować jako kwotę netto i doliczyć do niej podatek VAT, czy jako opłatę brutto?


Urząd Gminy wnioskiem zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że Wójt gospodaruje gruntami gminnymi na zasadach określonych w ustawie o samorządzie gminnym ( Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn.zm). W okresie przed wejściem w życie ustawy o podatku VAT tj. przed dniem 01.05.2004r. osoba trzecia otrzymała grunt gminny, na podstawie umowy cywilno- prawnej w użytkowanie wieczyste, w której została ustalona określona opłata roczna. W świetle wówczas obowiązujących przepisów o podatku VAT użytkowanie wieczyste nie było usługą, ani towarem, które podlegałyby opodatkowaniu VAT.

Zdaniem podatnika, uzyskaną opłatę z tytułu użytkowania wieczystego należy traktować jako opłatę nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
W/w zagadnienie regulują:
- ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z późn.zm.),
- uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sadu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 stycznia 2007r. ( sygn.akt I FPS 1/06 ),
- ustawa z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz.U. Nr 153, poz. 1270 z poźn.zm.).

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy informuje że:
Skład siedmiu sędziów Naczelnego Sadu Administracyjnego w Warszawie w dniu 8 stycznia 2007r. podjął uchwałę ( sygn. akt I FPS 1/06 ) , w której stwierdził , iż mając na uwadze szerokie ekonomiczne, a nie cywilistyczne rozumienie pojęcia przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także uwzględniając fakt, że definicja towaru , zawarta w art. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług obejmuje grunty, należy opowiedzieć się za stanowiskiem , że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów , o której mowa w art. 7 ust. 1 tej ustawy , a nie świadczenie usług , do którego odnosi się art. 8 ust. 1 ustawy.
Zgodnie z art. 187 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz.U. nr 153, poz. 1270 z późn.zm. ) uchwałaskładu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego jest w danej sprawie wiążąca. Ma ona ponadto, tzw. ogólną moc wiążącą wynikającą z art. 269 § 1 tej ustawy , który nie pozwala żadnemu składowi sądu administracyjnego rozstrzygnąć innej sprawy w sposób sprzeczny ze stanowiskiem zawartym w uchwale powiększonego składu NSA.

Wobec powyższego należy przyjąć, zgodnie z powyższym wyrokiem z dnia 8 stycznia 2007r. , iż opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego , ustanowiona przed dniem 1 maja 2004r. , gdy taka czynność nie podlegała podatkowi od towarów i usług , po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm. ) ani nie zawiera w sobie należnego podatku , ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na podstawie przepisów tej ustawy.Zatem stanowisko Podatnika zawarte w zapytaniu jest prawidłowe.W związku z czym postanowiono jak w sentencji.
Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj