Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-45/07/PK
z 24 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-45/07/PK
Data
2007.04.24


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
nabycie udziałów
objęcie udziałów
płatnik
sprzedaż udziałów
udział
udział w zyskach
udział w zyskach osób prawnych
udziałowiec
umorzenie udziałów
wydatki na rzecz udziałowca
wynagrodzenie udziałowców
zbycie udziału


Pytanie podatnika
Czy w związku z nieodpłatnym umorzeniem udziałów w Spółce będzie ona miała obowiązek pobierać podatek dochodowy od osób fizycznych od wspólników pozostających w Spółce, jak również od wspólników, którzych udziały sa umarzane bez wynagrodzenia?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza nabyć własne udziały w celu umorzenia. Za zgodą wspólników, których udziały zostaną umorzone, czynność ta będzie miała charakter nieodpłatny. Umorzenie udziałów odbędzie się bez obniżania kapitału zakładowego Spółki. Suma wartości nominalnych nieumorzonych udziałów będzie więc niższa od wysokości kapitału zakładowego Spółki. W związku z tym wspólnicy pozostający w Spółce planują dokonać zmiany umowy Spółki polegającej na podwyższeniu wartości nominalnej udziałów tak by suma wartości nominalnych wszystkich udziałów była równa wysokości kapitału zakładowego Spółki. Zarówno wśród wspólników pozostających w Spółce, jak i wśród wspólników których wszystkie udziały zostały umorzone są osoby fizyczne.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Spółka stoi na stanowisku, iż w związku z nieodpłatnym umorzeniem udziałów w Spółce nie będzie ona miała obowiązku pobierać podatku dochodowego od osób fizycznych od wspólników pozostających w Spółce, jak również od wspólników, którzych udziały sa umarzane bez wynagrodzenia.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji),
  2. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji),
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,
  5. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  6. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych.

W przypadku wspólników pozostających w Spółce nie powstaje żadna z sytuacji wymienionych w powyższym przepisie. W przypadku zaś wspólników których udziały zostały umorzone, co prawda dochodzi do sytuacji o której mowa w tym przepisie, lecz nie uzyskują oni z tego tytułu dochodu, gdyż umorzenie jest nieodpłatne. W związku z tym na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu dochodów z udziału w zyskach osób prawnych.

Interpretacje w pozostałych zakresach których dotyczy wniosek zostaną wydane w odrębnych postanowieniach.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj