Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-27/07/PK
z 11 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-27/07/PK
Data
2007.05.11



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
były pracownik
emeryci
emerytura
fundusz świadczeń socjalnych
płatnik
pracownik
świadczenia na rzecz pracowników
wydatki na rzecz pracowników
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy wypłacany emerytom (byłytm pracownikom) ekwiwalent za świadczenie wypoczynkowe korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zgodnie ze swoim regulaminem w zakresie gospodarowania środkami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, wypłaca emerytom i rencistom raz w roku ekwiwalent za świadczenie wypoczynkowe.

Zdaniem Spółki ekwiwalent ten korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela powyższe stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Przychód o którym mowa we wniosku będzie przychodem z tzw. innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.). Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy od uzyskanych na terytorium Polski przychodów z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 % należności. Wyjątkiem od tej reguły jest przepis na który Spółka powołuje się we wniosku, czyli art. 21 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy, zgodnie z którym świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł. Bezsprzecznie spełnione są przesłanki wskazane w tym przepisie, a więc zwolnienie to będzie miało zastosowanie do ekwiwalentu (w części nieprzekraczającej kwoty 2.280zł) wypłacanego emerytom i rencistom w związku z łączącym ich poprzednio ze Spółką stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy. W przypadku gdy świadczenia takie w danym roku podatkowym przekroczą kwotę 2.280zł, to od nadwyżki Spółka będzie obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych, na zasadach wskazanych powyżej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj