Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-924/06/FW
z 22 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-924/06/FW
Data
2006.12.22



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Odpowiedzialność podatnika, płatnika i inkasenta


Słowa kluczowe
płatnik
podatek dochodowy
potrącenie (kompensata)
wynagrodzenie ryczałtowe


Pytanie podatnika
Czy płatnik może zrezygnować z przysługującego mu zryczałtowanego wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatków, pobranych na rzecz budżetu państwa?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / jedn. tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm. / po rozpatrzeniu zapytania zawartego we wniosku Nr 880 z dnia 28.09.2006r. /data wpł. do tut. organu podatkowego dnia 04.10.2006r. / uzupełnionego w dniu 07.11.2006r. płatnika, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przysługującego płatnikom zryczałtowanego wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w wyżej wymienionym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Płatnik jest jednostką budżetową, składa deklaracje PIT-4 na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat wynagrodzeń i nie dokonuje pomniejszenia pobranego podatku o przysługujące płatnikowi wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków.

Zdaniem Wnioskodawcy, jednostki budżetowe winny być zwolnione z naliczania wynagrodzenia, przysługującego płatnikowi z tytułu terminowego wpłacania podatku /PIT-4/ na podstawie art. 28 ustawy Ordynacja podatkowa.

W przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

Zgodnie z brzmieniem art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / jedn. tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8 , poz. 60 z późn. zm. / płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

W myśl art. 6 przywołanej powyżej ustawy Ordynacja podatkowa, podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej.

Zgodnie z art. 28 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa płatnikom i inkasentom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa.

Zastosowanie w tym przepisie wyrazu „przysługuje” oznacza, iż płatnicy i inkasenci podatków stanowiących dochód budżetu państwa, mogą ale nie muszą korzystać z tego uprawnienia. Ustawodawca wyraźnie stwierdził, że przedmiotowe wynagrodzenie „przysługuje”, a zatem jest to przywilej, a nie obowiązek. To czy płatnik skorzysta z przysługującego mu prawa zależy tylko od niego. Podejmując decyzję w tym zakresie płatnik, może kierować się rachunkiem ekonomicznym, opartym nie tylko o korzyści, ale również uwzględniającym koszty i ryzyko.

W myśl § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2004r. w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa / Dz. U. z 2002r. Nr 240, poz. 2065 /, płatnikom i inkasentom przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków, wynoszące 0,3% kwoty podatków pobranych przez płatników na rzecz budżetu państwa, a ust. 2 stanowi, że kwota należnego wynagrodzenia jest potrącana z kwoty podatków pobranych przez płatników lub inkasentów.

Natomiast z § 2 wyżej cytowanego rozporządzenia wynika, że płatnik lub inkasent, który pobrał podatek nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, jest obowiązany dokonać zwrotu nienależnego wynagrodzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego wraz z odsetkami za zwłokę.

Tak więc, zastosowanie art. 28 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa przez jednostki budżetowe powinno być poddane analizie, gdyż zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych /Dz. U. z 2005r. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm. / państwowe jednostki budżetowe pokrywają swoje wydatki ze środków pochodzących z budżetu państwa, a uzyskane dochody odprowadzają do tego budżetu.

Zatem płatnik, będący jednostką budżetową decyduje o celowości pomniejszenia pobranego podatku o przysługujące mu wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków na rzecz budżetu państwa.

W związku z powyższym, prawidłowe jest stanowisko płatnika wyrażone w złożonym wniosku stwierdzające, iż płatnik może zrezygnować z przysługującego mu wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatków / PIT-4 /.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj