Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-44/07/PK
z 1 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-44/07/PK
Data
2007.06.01



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
delegacja
delegacja służbowa
obowiązek płatnika
płatnik
pracodawca
pracownik
przeniesienie
przeniesienie służbowe
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy kwota stanowiąca zwrot kosztów przeniesienia pracownika do pracy w innej miejscowości oraz kwota stanowiąca rekompensatę kosztów wynajmu lokalu mieszkalnego w związku z przeniesieniem, do kwoty określonej w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienia, jest wolna od podatku ?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka oddelegowuje pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę do pracy w innej miejscowości. Oddelegowanie ma charakter czasowy. W związku z tym Spółka zwraca pracownikom koszty przeniesienia oraz rekompensuje koszty wynajmu lokalu mieszkalnego.

Spółka stoi na stanowisku, iż kwota stanowiąca zwrot kosztów przeniesienia pracownika do pracy winnej miejscowości oraz kwota stanowiąca rekompensatę kosztów wynajmu lokalu mieszkalnego w związku z przeniesienia,m, do kwoty określonej w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienia, jest wolna od podatku.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.

Pojęcie przeniesienia służbowego nie występuje w Kodeksie pracy, zaś występuje w przepisach regulujących stosunek służbowy, takich jak:

Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o policji (Dz. U. Nr 43 z 2007r. poz. 277 ze zm.);

Ustawa z dnia 12 października 1990r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 234 z 2005r. poz. 1997 ze zm.);

Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 96 z 2006r. poz. 667 ze zm.);

Ustawa z dnia 11 września 2003r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179 z 2003r. poz. 1750 ze zm.).

Spółka swoje stanowisko uzasadnia tym, że pojęcia podróż służbowa i polecenie służbowe dotyczą także stosunku pracy. Zdaniem Spółki świadczy to o tym, że również przeniesienie służbowe dotyczyć może stosunku pracy. Jednakże należy zauważyć, iż pojęcia podróż służbowa i polecenie służbowe występują w Kodeksie pracy, zaś przeniesienie służbowe nie. W związku z tym gdyby wolą ustawodawcy było objęcie analogicznym zwolnieniem nie tylko przychodów ze stosunku służbowego, ale również przychodów ze stosunku pracy to wskazałby, iż dotyczy ono także kwot otrzymanych w związku ze zmianą miejsca pracy (które to pojęcie funkcjonuje w Kodeksie pracy).

Reasumując, zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obejmuje kwot wypłacanych przez Spółkę swoim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a więc na Spółce ciążą obowiązki płatnika określone w ww. ustawie dla podmiotów wypłacających świadczenia ze stosunku pracy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj