Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415-14/03/07
z 30 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415-14/03/07
Data
2007.04.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
Niemcy


Pytanie podatnika
Czy w złożonym zeznaniu podatkowym prawidłowo zastosowano przepisy prawa podatkowego ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) – uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 16 marca 2007r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa - „stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 16 marca 2007r. został przez Pana złożony wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W powyższym wniosku zwrócił się Pan z prośbą o wyjaśnienie, czy w złożonym zeznaniu podatkowym za rok 2006 (PIT-36) prawidłowo zastosowane zostały przepisy prawa podatkowego.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco :

W roku 2006 uzyskiwał Pan następujące dochody:

- z tytułu zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego, wypłacanego przez polski organ rentowy

- z tytułu wynagrodzenia w Polsce

- z tytułu pracy w Niemczech

Uzyskane w roku 2006 dochody, o którym mowa wykazał Pan w złożonym zeznaniu podatkowym za rok 2006 (PIT-36).

W przedmiotowym wniosku zwrócił się Pan o potwierdzenie prawidłowości dokonanego przez Pana rozliczenia za rok 2006, w którym wykazał Pan:

- dochód z tytułu wynagrodzenia

- dochód z innych źródeł

- odliczenia od dochodu z z tytułu składek społecznych

- dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej

- odliczenia od podatku z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art.14a §1 i 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa – udziela poniższej informacji :

Przedmiotem zapytania jest opodatkowanie dochodów osiągniętych w roku 2006.

W związku z powyższym, wyjaśniając Pana wątpliwości należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym w roku 2006.

Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - " osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)".

Podatnicy, o których mowa powyżej są obowiązani - w terminie określonym w art. 45 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (za rok 2006 do dnia 30 kwietnia 2007r.) - złożyć w Polsce zeznanie podatkowe, w którym należy wykazać zarówno dochody ze źródeł przychodów położonych w kraju, jak i źródeł przychodów położonych za granicą.Źródłami przychodu są m.in.:

- stosunek pracy, za który uważa się m.in. wynagrodzenie (art. 10 ust. 1 pkt 1 i art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

- inne źródła, za które uważa się m.in. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1-2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)

Przychód osiągnięty za granicą należy pomniejszyć o przysługujące z tego tytułu - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - diety.Zgodnie z powołanym powyżej przepisem wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób przybywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet.Wysokość oraz sposób ustalania diety, o której mowa powyżej została określona w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. z 2002r. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Przychód osiągnięty w walucie obcej, pomniejszony o przysługujące diety należy przeliczyć na złote w sposób przewidziany w art. 11 ust. 3-4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:

1) według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut

2) jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP

3) jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu z dnia otrzymania przychodu lub postawienia do dyspozycji podatnika, do przeliczenia na złote stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez NBP.

Ponadto osobie uzyskującej dochody ze stosunku pracy (również ze źródeł przychodów położonych za granicą) przysługują zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. Ich wysokość w roku 2006 wynosiła 102,25 zł miesięcznie (art. 22 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym).Postawę obliczenia podatku ustala się po odliczeniu kwot wskazanych w art. 26 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. m.in. z tytułu składek określonych w ustawie z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.)

Podatek dochodowy pobiera się od podstawy jego obliczenia według skali określonej w art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia14 maja 2003r. (Dz. U. z 2005r. Nr 12, poz. 90) w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów z pracy, przewiduje metodę wyłączenia z progresją. Metoda ta polega na tym, że dochód z pracy wykonywanej za granicą, opodatkowany w państwie wykonywania pracy (w Niemczech), jest zwolniony z opodatkowania w Polsce. Dochód ten jest jedynie brany pod uwagę do ustalenia stopy procentowej przy wyliczaniu podatku należnego w Polsce.

Regulację w zakresie wyłączenia z progresją zawiera przepis art. 27 ust. 8 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że jeżeli podatnik, o którym w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu wg. skali podatkowej, osiągnął również dochody ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium RP, zwolnione na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (tj. m.in. dochody z tytułu wynagrodzenia w Niemczech) – podatek określa się w następujący sposób:

1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali podatkowej,

2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,

3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Odnosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne do sprawy będącej przedmiotem Pana zapytania stwierdzić należy, że:

W roku 2006 podlegał Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Obowiązek ten polegał na tym, że jest Pan obowiązany opłacać w Polsce podatek od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich położenia.

W roku 2006 osiągnął Pan dochody ze źródeł przychodów położonych w Polsce oraz ze źródeł przychodów położonych za granicą (w Niemczech), opodatkowanych w państwie wykonywania pracy.

Powyższe oznacza, że winien Pan złożyć zeznanie podatkowe według wzoru PIT-36, w którym należy wykazać:

- w części D.1 - dochody uzyskane w Polsce

- w poz. 133 - składki na ubezpieczenie społeczne przypadające do odliczenia od dochodu

- w poz. 160 – dochody osiągnięte w Niemczech (pomniejszone o przysługujące diety, przeliczone za złote)

- w poz. 163 - obliczony podatek, z zastosowaniem stopy procentowej

- w poz. 168 – składki na ubezpieczenie zdrowotne przypadające do odliczenia od podatku

- w poz. 178 – podatek należny

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie – postanowiono jak w sentencji, uznając przedstawione przez Pana własne stanowisko w sprawie – za prawidłowe (zeznanie podatkowe za rok 2006 wypełniono z zastosowaniem przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj