Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-200/1/06/MAS
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-200/1/06/MAS
Data
2007.01.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
podstawa opodatkowania
pośrednictwo
przelew wierzytelności
świadczenie usług
umowa powiernictwa
usługi pośrednictwa
windykacja należności


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług pośrednictwa finansowego, statusu podmiotu dokonującego windykacji należności nabytej na podstawie przelewu powierniczego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.11.2006 r. (data wpływu do Urzędu 22.11.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej pytania nr 1, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 20.11.2006 r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług pośrednictwa finansowego.

Pytanie nr 1 dotyczy statusu podmiotu dokonującego windykacji należności nabytej na podstawie przelewu powierniczego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że P. Sp. z o.o. (dalej P.) świadczy usługi sklasyfikowane wg PKWiU jako pozostałe pośrednictwo finansowe PKWiU 65.23.Z oraz działalność pomocnicza finansowa, gdzie indziej niesklasyfikowana PKWiU 67.13.Z. Z podpisywanych z klientami umów powierniczego przelewu wierzytelności wynika, iż P. nie nabywa wierzytelności definitywnie, gdyż w razie niewywiązania się dłużników z zapłat należnych kwot lub upływu określonego okresu objętego umową, wierzytelności oraz prawa z nimi związane wracają do zbywców czyli do powierzających, co oznacza, że P. nie przyjmuje na siebie ryzyka niewypłacalności dłużnika.

W przedmiotowej sprawie P. przedstawia stanowisko, iż przy przelewie powierniczym mamy do czynienia z usługami zbliżonymi do faktoringu niewłaściwego, mającego na celu windykację długów, z prawem do powrotnego przeniesienia wierzytelności na zbywcę w przypadku niewywiązania się przez dłużnika z zapłaty należnych kwot a zatem iż usługi te podlegają opodatkowaniu VAT, na które P. ma obowiązek wystawić fakturę VAT i naliczyć podatek należny.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przepis ust. 2 stanowi, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.Z powyższych przepisów wynika, iż windykacja należności nabytej na podstawie przelewu powierniczego mieści się w definicji świadczenia usług zawartej w art. 8 ww. ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka podlega opodatkowaniu tym podatkiem na mocy ww. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Podmiot świadczący takie usługi w sposób zorganizowany i ciągły lub z zamiarem ich częstotliwego wykonywania występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, obowiązanego do wynikającego z ustawy o VAT i rozporządzeń wykonawczych dokumentowania wykonywanych czynności i rozliczania podatku.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej–do czasu jej zmiany lub uchylenia–zgodnie z art. 14b §1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj