Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-320/DEC/KW/07
z 30 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-320/DEC/KW/07
Data
2007.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
kontrakt menedżerski
odprawa pieniężna


Pytanie podatnika
Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w odniesieniu do wynagrodzenia wypłaconego w związku z niewykonywaniem usług na podstawie umowy o zarządzanie.


W dniu 03.01.2007 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pani wniosek z dnia 29.12.2006 r., w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu oraz sposobu zastosowania przepisów podatku od towarów i usług w odniesieniu do wynagrodzenia wypłaconego Pani w związku z niewykonywaniem usług na podstawie umowy o zarządzanie. Z treści złożonego wniosku wynika, że w dniu 22.06.2005 r. zawarła Pani umowę o zarządzanie z firmą Y (obecnie: firma X). Postanowieniem z dnia 24.07.2006 r. nr 1421/AV/443-599/DEC/KW/06 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie zakwalifikował zawartą przez Panią umowę jako kontrakt menedżerski, podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%. Na podstawie pkt 2.2. w/w umowy, pismem z dnia 25.04.2006 r. firma X wypowiedziała umowę oraz zwolniła Panią ze świadczenia usług. Jednakże zgodnie z pkt 2.7. niniejszej umowy w przypadku wypowiedzenia umowy przysługuje Pani odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

We wniosku zawarła Pani pytanie: czy w wyżej opisanej sytuacji przysługująca Pani odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Pani zdaniem, w/w odprawa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, albowiem zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega, co do zasady odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Natomiast jak stwierdzono wyżej, pismem z dnia 25.04.2006 r. wypowiedziano Pani umowę oraz zwolniono Panią z dalszego świadczenia usług. W związku z powyższym, Pani zdaniem, otrzymała Pani świadczenie pieniężne bez konieczności dokonywania bądź zaniechania jakichkolwiek czynności na rzecz firmy X. A zatem otrzymane świadczenie miało charakter zbliżony do odszkodowania, albowiem wyłącznym powodem jego wypłaty było wypowiedzenie umowy wiążącej Panią z firmą X. Poza tym stwierdza Pani, że fakt zwolnienia Pani z obowiązku oraz prawa świadczenia usług na rzecz firmy X na podstawie umowy o zarządzanie z dnia 22.06.2005 r. spowodował, że w niniejszym zakresie utraciła Pani status podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, albowiem zgodnie z tym przepisem, wnioskując z przeciwieństwa, umowa o zarządzanie traktowana jako kontrakt menedżerski w rozumieniu art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r, o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) może być traktowana jako działalność gospodarcza podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w przypadku gdy pomiędzy stronami istnieje taki stosunek prawny, w którym odpowiedzialność względem osób trzecich ponosi bezpośrednio zleceniobiorca, tj. menedżer. W przedmiotowej sprawie w/w warunki były spełnione w okresie, w którym faktycznie świadczyła Pani usługi na podstawie umowy o zarządzanie z dnia 22.06.2005 r. albowiem w tym okresie ponosiła Pani odpowiedzialność wobec osób trzecich w związku z wykonywaną umową. Natomiast wypowiedzenie tej umowy oraz jednoczesne zwolnienie Pani z obowiązku oraz prawa świadczenia usług spowodowało, że nie może być mowy w przedmiotowej sprawie o jakimkolwiek świadczeniu przez Panią usług, które skutkowałyby Pani odpowiedzialnością wobec osób trzecich. A zatem wypowiedzenie umowy z jednoczesnym zwolnieniem Pani z obowiązku i prawa świadczenia usług skutkuje utratą przez Panią statusu podatnika z tytułu zawartej umowy o zarządzanie, a w konsekwencji wyłączenie należnych Pani kwot z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że w postanowieniu Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego nr 1421/AV/443-599/DEC/KW/06 z dnia 24.07.2006 r. stwierdzono, że usługi, które świadczyła Pani na rzecz firmy Y (obecnie: firma X) z tytułu umowy o zarządzanie zawartej dnia 22.06.2005 r., wykonywała Pani w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535, ze zm.). Usługi te podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i z tytułu ich świadczenia miała Pani status podatnika podatku od towarów i usług, określonego w treści art. 15 ust. 1 w/w ustawy. Ponadto, jak wynika ze stanu faktycznego sprawy, opisanego przez Panią w przedmiotowym wniosku, trzymiesięczne wynagrodzenie, które otrzymała Pani jako odprawę na skutek pisemnego wypowiedzenia przez firmę X umowy zawartej dnia 22.06.2005 r., wprost wynika z warunków tej umowy (pkt 2.7) i ściśle wiąże się z działalnością, jaką wykonywała Pani na rzecz firmy X. Wynagrodzenie to jest konsekwencją zawartej umowy i świadczonych przez Panią usług. Z treści pisma z dnia 25.04.2006 r. o wypowiedzeniu umowy wynika, że przedmiotowa umowa, zawarta z firmą X, trwała trzy miesiące od dnia otrzymania przez Panią zawiadomienia o wypowiedzeniu umowy.

Jednocześnie, w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

2.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W świetle powyższego przepisu świadczeniem usług jest każde zachowanie się podmiotu w wykonaniu stosunku zależności, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania. Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest bowiem pojęciem szerszym od pojęcia usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również odpłatne świadczenia, polegające na określonym zachowaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu, które nie zostały sklasyfikowane w PKWiU, o której mowa w art. 8 ust. 3 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług. Definicja świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i wynika z realizacji przez ustawodawcę zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług zawieranych transakcji przez podatników w ramach działalności gospodarczej.

Na podstawie przedstawionego przez Panią w zapytaniu stanu faktycznego sprawy można wnioskować, że otrzymane przez Panią trzymiesięczne wynagrodzenie było należnością za zwolnienie Pani z obowiązku i prawa świadczenia usług na rzecz firmy X. Wynagrodzenie, które Pani otrzymała jest ściśle związane z Pani wcześniejszym zachowaniem wobec firmy X, tzn. jest dodatkowym wynagrodzeniem za wcześniej świadczone przez Panią usługi zarządzania na rzecz firmy X i jednocześnie jest wynagrodzeniem za zaniechanie przez Panią świadczenia usług na rzecz firmy X. Można zatem wysnuć wniosek, że Pani zachowanie wobec firmy X stanowi, zgodnie z treścią cytowanego art. 8 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, świadczenie usługi na rzecz w/w firmy, za dodatkowym wynagrodzeniem. Otrzymane wynagrodzenie stanowi zapłatę za usługę, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, w myśl cytowanego art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, tut. Organ podatkowy nie podziela Pani stanowiska w przedstawionej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w przedmiotowym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj