Interpretacja Urzędu Celnego I w Łodzi
361000-PA-050-20/06/TS
z 11 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
361000-PA-050-20/06/TS
Data
2007.01.11



Autor
Urząd Celny I w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Deklaracja podatkowa. Terminy płatności akcyzy


Słowa kluczowe
alkohol etylowy
deklaracja podatkowa
przerób
składnik


Pytanie podatnika
Czy surowiec w postaci koncentratu płynu do spryskiwaczy bedący mieszaniną alkoholu etylowego skażonego, środków powiedzchniowo czynnych i barwnika oraz wyrób gotowy w postaci środków zapobiegających zamarzaniu i w postaci pozostałych płynów usuwających oblodzenie, zawierające w swym składzie alkohol etylowy, należy traktować jako alkohol etylowy i w związku z tym, czy zakup lub sprzedaż ww. wyrobów powinien znaleźć odbicie w składanych miesięcznie deklaracjach podatkowych AKC-3?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4 ustawy z dn. 29.08.1997 r. – „Ordynacja Podatkowa” (tekst jednolity opublikowany w Dz.U. nr 8 poz.60/05 z późn. zmianami ) – po rozpoznaniu wniosku Podatnika z dnia 12.10.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczącej zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi wyjaśnia, że zgodnie ze stanem prawnym w dniu wydania niniejszej informacji i stanem faktycznym przedstawionym przez Podatnika, stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.10.2006r. do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek P.P.H.T.U. "A" sp. z o.o. o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym podatnik przedstawił następujący stan faktyczny. Podatnik produkuje płyn do spryskiwaczy objęty kodem CN 38200000 - ,, środki zapobiegające zamarzaniu i pozostałe płyny usuwające oblodzenie, zawierające w swym składzie alkohol etylowy “, symbol PKWiU 24.66..33. Jako surowiec do produkcji wykorzystywany jest koncentrat płynu do spryskiwaczy będący mieszaniną alkoholu etylowego skażonego, środków powierzchniowo czynnych i barwnika. Produkcja płynu do spryskiwaczy odbywa się wyłącznie przez odpowiednie rozcieńczanie zakupowanego koncentratu.

Spółka pyta, czy zarówno surowiec jak i wyrób gotowy należy traktować jako alkohol etylowy, a w związku z tym, czy zakup lub sprzedaż w/w wyrobów powinien znaleźć odbicie w składanych miesięcznie deklaracjach podatkowych AKC-3.

Zdaniem Podatnika, do obrotu w/w wyrobami nie należy stosować przepisów dotyczących alkoholu etylowego. Są wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi, do których stosuje się zerową stawkę podatkową, w związku z czym nie ma do nich zastosowania procedura zawieszenia poboru akcyzy, a obrót nimi nie podlega ujawnieniu w deklaracji podatku akcyzowego AKC-3.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi wyjaśnia : Płyn do spryskiwaczy samochodowych, a także jego koncentrat, zawierający w swoim składzie alkohol etylowy skażony, środki powierzchniowo czynne i barwnik, objęty kodem CN 38200000 i zarazem symbolem PKWiU 24.66.33 jest towarem akcyzowym zharmonizowanym (poz. 29 załącznika 2 do ustawy z dn. 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym). Zgodnie z art. 30 ust. 2 tej ustawy produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych mogą odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym. Z definicji składu podatkowego zawartej w art. 2 pkt 12 w/w ustawy wynika, że jest to miejsce określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu celnego, podlegające szczególnemu nadzorowi podatkowemu na podstawie przepisów o służbie celnej, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy i mogą być poddane czynnością zgodnie z ustalonymi warunkami. Rozporządzenie Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004r. w sprawie zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz.U. Nr 89, poz. 849 ze zm.) zawiera w załączniku wykaz wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, do których nie stosuje się procedury zawieszenia akcyzy, w przypadku gdy są zużywane do innych celów niż napędowe, opałowe lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych (§ 2a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 2b ust. 1). W poz. 31 załącznika do tego rozporządzenia wymienione zostały ,,środki zapobiegające zamarzaniu i pozostałe płyny usuwające oblodzenie, zawierające w swym składzie alkohol etylowy “, oznaczone symbolem PKWiU 24.66.33 oraz kodem CN 38200000, będące przedmiotem zapytania Podatnika.

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że do przedmiotowych towarów nie stosuje się procedury zawieszenia poboru akcyzy. Stawki podatku akcyzowego określone są w ustawie o podatku akcyzowym oraz w wydanym na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 72 ust. 5 tejże ustawy, Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 87, poz. 825 z późn. zm.). Towar o kodzie CN 38200000 i PKWiU 24.66.33 – środki zapobiegające zamarzaniu i płyny przeciwoblodzeniowe, zawierające w swym składzie alkohol etylowy, nie został wymieniony w pozycjach 1-28 załącznika nr 1 ani w pozycjach 1-23 załącznika nr 2, zatem zgodnie z brzmieniem odpowiednio poz. 29 załącznika nr 1 i poz. 24 załącznika nr 2 określona dla niego stawka podatku akcyzowego wynosi ,, 0 “. Z faktu niestosowania do płynów do spryskiwaczy, o podanym przez Podatnika składzie, procedury zawieszenia poboru akcyzy oraz określenia dla nich zerowej stawki podatkowej wynika, że ich produkcja nie musi odbywać się w składzie podatkowym. W opisanej przez Podatnika sytuacji nie mamy do czynienia z powstaniem obowiązku podatkowego, a wiec nie ma również konieczności składania deklaracji podatkowych.

POUCZENIE: Na niniejsze postanowienie służy Podatnikowi zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego I w Łodzi, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zgodnie z treścią art. 222 i art. 239 Ordynacji Podatkowej, zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określac istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj