Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF2/415-177/288/06/AZ
z 22 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF2/415-177/288/06/AZ
Data
2006.11.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
ewidencja działalności gospodarczej
księga przychodów i rozchodów
najem
przychód z działalności gospodarczej
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy przychody z wynajmu uzyskane po zgłoszeniu działalności w powyższym zakresie do ewidencji działalności gospodarczej i założeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, można traktować jako przychody z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.08.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 23.08.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawców wyrażone we wniosku – za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.08.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w kwestii możliwości zakwalifikowania do przychodów z działalności gospodarczej uzyskanych przychodów z tytułu wynajmu nieruchomości.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawcy wynajmują przedsiębiorcom i osobom fizycznym lokale użytkowe (biurowe) i lokale mieszkalne. Osiągane z tego tytułu przychody dotyczą wynajmu czterech lokali mieszkalnych i czterech lokali użytkowych znajdujących się w kilku nieruchomościach. Obecnie Wnioskodawcy zgłaszają do ewidencji działalności gospodarczej właściwego organu ewidencyjnego działalność gospodarczą w zakresie wynajmu na własny rachunek sklasyfikowaną pod numerem 71.10.Z PKD. Po dokonaniu stosownego zgłoszenia uzyskane przychody z tytułu wynajmu nieruchomości ewidencjonowane będą w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako przychody z działalności gospodarczej.

W oparciu o przedstawioną sytuację, Wnioskodawcy zwrócili się z zapytaniem, czy przychody z wynajmu uzyskane po zgłoszeniu działalności w powyższym zakresie do ewidencji działalności gospodarczej i założeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, można traktować jako przychody z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Strony, przychody osiągnięte z tytułu wynajmu lokali użytkowych i mieszkalnych po uzyskaniu stosownych zaświadczeń o wpisach do ewidencji działalności gospodarczej oraz po zgłoszeniu działalności właściwemu urzędowi skarbowemu, powinny być traktowane jako przychody z działalności gospodarczej.Swoje stanowisko Wnioskodawcy opierają na uregulowaniach prawnych zawartych w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego w analogicznych sprawach.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawców przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 w/w ustawy. W punkcie 3 tego artykułu jako źródło przychodu wymieniono działalność gospodarczą, natomiast w pkt 6 – najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze (...).

W rozumieniu art. 5a pkt 6 w/w ustawy, pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 – 9.

Warunkiem niezbędnym do podjęcia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną jest uzyskanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, dzięki czemu nabywa ona status przedsiębiorcy. Z opisanej we wniosku sytuacji wynika, iż wynajem nieruchomości dokonywany będzie na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, czyli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z treścią uregulowań prawnych zawartych w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - najem i działalność gospodarcza stanowią dwa odrębne źródła przychodów. Powyższe oznacza w konsekwencji, że przychody z tytułu wynajmu uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w tym zakresie na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej powinny być zakwalifikowane do źródła przychodów z działalności gospodarczej.

A zatem stanowisko Wnioskodawców wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj