Interpretacja Urzędu Celnego I w Łodzi
361000-PA-050-8/06/WK
z 27 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
361000-PA-050-8/06/WK
Data
2006.06.27



Autor
Urząd Celny I w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Składy podatkowe


Słowa kluczowe
skład podatkowy
zabezpieczenie akcyzowe


Pytanie podatnika
1. Czy do podmiotu prowadzącego skład podatkowy, w którym odbywa się produkcja, przetwarzanie, magazynowanie, przyjmowanie i wysyłka zharmonizowanych wyrobów akcyzowych w postaci napojów alkoholowych a zamierzającego ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie drugiego składu podatkowego, w którym będzie prowadzona działalność polegająca na przyjmowaniu, magazynowaniu i wysyłce tychże wyrobów, ma zastosowanie art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 23.01.2004r. o podatku akcyzowym wraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na jego podstawie? 2. Czy podmiot prowadzący skład podatkowy, w sytuacji opisanej j.w. i korzystający ze zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego a zamierzający ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie drugiego składu podatkowego jest zobowiązany ponownie złożyć zabezpieczenie akcyzowe?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r. poz. 60 z późn. zm.); po rozpoznaniu wniosku podatnika z dnia 27.03.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.03.2006r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek pana J.J. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym podatnik przedstawił następujący stan faktyczny. Pan E.J.J. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Z.P.H. „J” posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego oraz decyzję zwalniającą z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego w związku z prowadzeniem składu podatkowego. Przedmiotem działalności składu podatkowego jest produkcja, przetwarzanie, przyjmowanie, wysyłka, magazynowanie i dystrybucja zharmonizowanych wyrobów akcyzowych – napojów alkoholowych. Podatnik zamierza ubiegać się o udzielenie zezwolenia na prowadzenie drugiego składu podatkowego, w którym prowadzona będzie działalność polegająca na przyjmowaniu, magazynowaniu i wysyłce napojów alkoholowych. Konieczność utworzenia drugiego składu podatkowego podatnik uzasadnia brakiem możliwości rozbudowy powierzchni magazynowych w obecnie prowadzonym składzie podatkowym.

Pytania podatnika: 1. Czy do podmiotu prowadzącego skład podatkowy, w którym odbywa się produkcja, przetwarzanie, magazynowanie, przyjmowanie i wysyłka zharmonizowanych wyrobów akcyzowych w postaci napojów alkoholowych a zamierzającego się ubiegać o zezwolenie na prowadzenie drugiego składu podatkowego, w którym będzie prowadzona działalność polegająca na przyjmowaniu, magazynowaniu i wysyłce tychże wyrobów, ma zastosowanie art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 23.01.2004r. o podatku akcyzowym wraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na jego podstawie? 2. Czy podmiot prowadzący skład podatkowy, w sytuacji opisanej j.w. i korzystający ze zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego a zamierzający ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie drugiego składu podatkowego jest zobowiązany ponownie złożyć zabezpieczenie akcyzowe?

Biorąc pod uwagę przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny, obowiązujący stan prawny oraz szerokie uzasadnienie własnego stanowiska podatnika Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi zauważa.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym, zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego jest wydawane podmiotowi, który spełnia łącznie określone w tym przepisie warunki. Natomiast podmiot prowadzący działalność polegającą na magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych wyprodukowanych lub przetworzonych przez inny podmiot jest obowiązany spełnić dodatkowe warunki określone w art. 31 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym. Powyższe przepisy nie wykluczają możliwości magazynowania przez podmiot prowadzący tzw. produkcyjny skład podatkowy w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych należących bądź wyprodukowanych przez inny podmiot. Dla niniejszej działalności prowadzący „produkcyjny skład podatkowy” nie jest zobligowany do spełnienia dodatkowych wymagań określonych w §13 rozporządzenia Ministra Finansów z 1 marca 2004r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego ... . Jak wynika z powyższego Z.P.H. „J” prowadzący skład podatkowy „produkcyjny” nie jest zobligowany do spełnienia dodatkowych warunków zawartych w art. 31 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym oraz §13 rozporządzenia Ministra Finansów z 1 marca 2004r. Również w odniesieniu do kwestii zabezpieczenia akcyzowego należy się zgodzić ze stanowiskiem podatnika. Zgodnie z art. 44 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego ma zastosowanie do podmiotów, które spełniają określone w tym przepisie warunki. Aktualnie Z.P.H. „J” posiada decyzję o zwolnieniu z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego. O ile żaden z warunków określonych w w/pow. przepisie nie zostanie naruszony, to niezależnie od ilości prowadzonych składów podatkowych prowadzący może korzystać z posiadanego zwolnienia z zastrzeżeniem konieczności zweryfikowania czy wnioskowana kwota zwolnienia jest wystarczająca.

Udzielona w niniejszym postanowieniu interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

POUCZENIE: Na niniejsze postanowienie służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi, składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego I w Łodzi, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej płatnej w znakach skarbowych w wysokości 5,00 zł. od podania i 0,50 zł. od każdego załącznika (Dz. U. Nr 86 z 2000r. poz. 960 z późn. zm.). Zgodnie z treścią art. 222 i art. 239 Ordynacji podatkowej, zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj