Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-41/DEC/KW/07
z 10 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-41/DEC/KW/07
Data
2007.01.10



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
działka pod budowę
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu przeznaczonego pod zabudowę.


W dniu 11.10.2006 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki nr SA/530/06 z dnia 10.10.2006 r. w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu przeznaczonego pod zabudowę.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka prowadzi od 1989 r. działalność gospodarczą w zakresie produkcji urządzeń dla rolnictwa i przemysłu paszowego oraz realizacji technologii ekologicznych. W dniu 28.07.1995 r. na podstawie aktu notarialnego Spółka zakupiła niezabudowaną działkę o powierzchni 5.906 m2 w miejscowości X. W wydanych warunkach zabudowy przewidziano przeznaczenie działki pod budowę budynku produkcyjnego. W ostatnich 5 latach uległ zmianie plan zagospodarowania przestrzennego, który obecnie przewiduje na terenie, na którym leży działka jedynie budownictwo jednorodzinne. W związku z powyższym działka stała się dla Spółki bezużyteczna.W chwili obecnej Spółka jest zmuszona do sprzedaży posiadanego gruntu. Z ofert kupna najkorzystniejsza okazała się oferta osoby fizycznej nie będącej płatnikiem podatku VAT. Grunt został zakupiony w 1995 r. W świetle wówczas obowiązujących przepisów o podatku od towarów i usług grunt nie był towarem. Nie skorzystano z odliczenia VAT przy zakupie powyższego gruntu, gdyż nie był on objęty tym podatkiem. W posiadaniu Spółki grunt ten jest od ponad 10 – ciu lat. Spełnia on więc definicję towaru używanego z uwagi na czas użytkowania.

We wniosku Spółka zawarła pytanie: czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż gruntu powinna być objęta zwolnieniem od podatku VAT? Wątpliwości firmy budzi interpretacja art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Spółki, zawartym we wniosku, sprzedaż gruntu powinna być objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług z dwóch powodów:1.Firma nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami a czynność sprzedaży ma charakter jednorazowy – nie występuje określony w art. 15 ust. 2 zamiar wielokrotnej sprzedaży gruntu.2.Zastosowanie winno znaleźć określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 zwolnienie przedmiotowe dla dostawy towarów używanych.Ponadto, zdaniem Spółki, ponieważ sprzedaż gruntów została objęta podatkiem od towarów i usług od 01.05.2004 r., powinny tutaj znaleźć zastosowanie zwolnienia podatkowe podobnie jak w przypadku pozostałych towarów używanych. Zwolnienie od podatku powinno znaleźć zastosowanie przy sprzedaży gruntu, który został zakupiony bez podatku VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednocześnie działalność gospodarcza, jak wynika z ust. 2, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Spółka jako osoba prawna jest podatnikiem, o którym mowa w cytowanym art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą, określoną w ust. 2 art. 15. Jednocześnie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ze stanu faktycznego, przedstawionego w zapytaniu wynika, że Spółka sprzedając przedmiotowy grunt dokona sprzedaży jako jego właściciel i będzie to sprzedaż jednego ze składników majątku Spółki, związanego z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. Ponadto sprzedaży tej dokona jako zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług. Jednocześnie w rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, tj. z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 tej ustawy. Ponadto, jak wynika z treści art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z powyższego wynika, że grunt jest towarem w rozumieniu powołanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zgodnie z brzmieniem ust. 2 art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 tego artykułu, rozumie się:

1) budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z powyższego wynika, że grunty nie mogą być uznane za towary używane w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i jako takie nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, przewidzianego w cytowanym art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy. Tak więc nie ma znaczenia, że czas użytkowania przedmiotowego gruntu przez Spółkę jest dłuższy niż 10 lat i że przy jego zakupie Spółka nie mogła skorzystać z odliczenia podatku naliczonego, gdyż w momencie zakupu w 1995 r. grunty nie stanowiły towarów w rozumieniu wówczas obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym a ich sprzedaż w tym czasie nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym od zakupu przedmiotowego gruntu nie występował podatek naliczony, który Spółka mogłaby odliczyć w rozliczeniu podatku od towarów i usług.

Zgodnie z normą zawartą w art. 43 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Ze stanu faktycznego sprawy, opisanego we wniosku wynika, że przedmiotem dostawy ma być grunt przeznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo jednorodzinne. Tym samym dostawa takiego gruntu nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, przewidzianego w cytowanym art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym dostawa przedmiotowego gruntu będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług, wynikającą z art. 41 ust.1 powołanej ustawy, tj. w wysokości 22 %. Tut. Organ podatkowy nie podziela stanowiska Spółki w przedmiotowej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj