Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/415-0037/07
z 27 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/415-0037/07
Data
2007.02.27



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Skala podatkowa


Słowa kluczowe
miejsce zamieszkania
nieograniczony obowiązek podatkowy
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy podatnik osiągający dochody z pracy wykonywanej na terytorium Islandii posiada w Polsce obowiązek rozliczenia się z tych dochodów?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 w związku z art. 14b §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zakończeniu postępowania wszczętego postanowieniem z dnia 2 lutego 2007r. Nr BI/415- 0037/07 postanawia się z urzędu zmienić stanowisko ... zawarte we wniosku z dnia 6 marca 2006r. o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu odliczenia podatku zapłaconego za granicą.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 30 czerwca 2006r. (uzupełnionym 18.12.2006r.) podatnik zwrócił się do organów podatkowych o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że podatnik od stycznia do kwietnia 2006r. mieszkał i pracował w Polsce. Natomiast od maja 2006r. osiąga przychody z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Islandii na rzecz islandzkiego pracodawcy. Wynagrodzenie opodatkowane jest w Islandii. Podatnik na stałe zameldowany jest w Polsce. Od maja 2007r. planuje zamieszkać w Islandii wraz z rodziną. Jego zdaniem nie powinien podlegać w Polsce obowiązkowi płacenia podatku.

Wniosek podatnika dotyczył również interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i w tej części został rozpatrzony przez Ministra Finansów postanowieniem z dnia 29 grudnia 2006r. Nr DD4/033-01493-IK/06/443. Natomiast w części dotyczącej sposobu opodatkowania w Polsce dochodu z pracy najemnej wykonywanej na terytorium Islandii nie został załatwiony – zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej – w ustawowym terminie trzech miesięcy od jego wpływu. Doszło więc do „milczącego akceptu” stanowiska podatnika na skutek niewydania przez organ podatkowy postanowienia, o którym mowa w treści art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej. W tej sytuacji organ podatkowy został związany zawartym we wniosku stanowiskiem podatnika.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji stanowiska przedstawionego we wniosku w części dotyczącej sposobu opodatkowania w Polsce dochodu z pracy najemnej wykonywanej na terytorium Islandii:

Stosownie do treści art. 27 ust. 9 oraz ust. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Przepisy art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zasadę określoną w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Mając powyższe na względzie nie podziela się stanowiska podatnika przedstawionego we wniosku o interpretację.

Podatnik uzyskujący dochody z tytułu pracy najemnej u islandzkiego pracodawcy będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu w Polsce przy czym do obliczenia podatku należnego za dany rok będzie w tym przypadku miała zastosowanie tzw. metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą.

Zatem dochody otrzymane z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Islandii, podlegać będą opodatkowaniu na zasadach ogólnych tj. jak ze stosunku pracy i wg obowiązującej skali podatkowej po:

  • pomniejszeniu o przysługujące diety (art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.)
  • przeliczeniu na złote według średniego kursu walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłoszonego przez NBP (art.11 ust.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.),
  • pomniejszeniu o ryczałtowe koszty uzyskania przychodu (art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.)
  • odliczeniu od dochodu kwot dobrowolnie opłaconych na terytorium Polski składek na ubezpieczenie społeczne ( art. 26 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991r.)

Od dochodów obliczonych powyższym sposobem uzyskanych od islandzkiego pracodawcy należy obliczyć podatek wg obowiązującej w 2006r. skali podatkowej a następnie od tego podatku odliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu w Islandii.

Z uwagi na wystąpienie w rozpatrywanej sprawie przesłanek określonych w treści art. 14b §5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej zmienił z urzędu stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2006r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj