Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PP/443-43/06/PK
z 6 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-43/06/PK
Data
2006.10.06



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
adwokat
faktura VAT
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Czy adwokaci mają obowiązek wystawiać na rzecz Sądu fakturę VAT z tytułu świadczenia pomocy prawnej z urzędu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika znak: Prez. 102/KF/06/P z dnia 28.07.2006 r. (data wpływu: 04.08.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem znak: Prez. 102/KF/06/P z dnia 28.07.2006 r. (data wpływu 04.08.2006 r.) Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatnik, którym jest Sąd Rejonowy dla XXX dokonuje wypłat wynagrodzeń adwokatom świadczącym pomoc prawną z urzędu. Wynagrodzenia te wypłacane są na podstawie prawomocnych orzeczeń przyznających wynagrodzenie.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii czy adwokaci mają obowiązek wystawiać na rzecz Sądu fakturę VAT z tytułu świadczenia pomocy prawnej z urzędu.

Podatnik przedstawił własne stanowisko, zgodnie z którym adwokaci nie muszą wystawiać na rzecz Sądu faktur VAT z tytułu świadczenia pomocy prawnej z urzędu, a jedynym dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty wynagrodzenia jest prawomocne orzeczenie sądowe przyznające wynagrodzenie.

W oparciu o obowiązujące przepisy i przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście odpowiadając na zapytanie informuje, że nie podziela stanowiska Podatnika zawartego w piśmie, wyjaśniając jednocześnie, że:

Zgodnie z art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z brzmieniem art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonania usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 95, poz. 797), obowiązujące od 1 czerwca 2005 r. wprowadziło jednak zmianę w zakresie powstania obowiązku podatkowego określając szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla ww. czynności i zgodnie z dodanym ust. 2 do § 3 - w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Mając na uwadze ww. przepisy adwokaci mają obowiązek wystawienia faktury VAT na rzecz Sądu, z tytułu świadczenia usług (pomoc prawna z urzędu), z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj