Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PP1/443-28/07
z 1 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/443-28/07
Data
2007.06.01



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
nakłady
odliczenia od podatku
przeniesienie prawa


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniem czy będzie miał prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek wynikający z wystawionej przez dzierżawcę faktury VAT, skoro dokona zbycia gruntu zabudowanego budynkiem i opodatkuje całą wartość dostaw?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku z dnia 29.05.2007r., zgodnie z którym Podatnik będzie miał prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek wynikający z wystawionej przez dzierżawcę faktury VAT – jest prawidłowe.

W skierowanym do organu podatkowego piśmie z dnia 29.05.2007 r., Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Podatnik poinformował, że jest właścicielem gruntu, który został oddany w najem. Dzierżawca w trakcie trwania umowy najmu zabudował przedmiotowy grunt budynkiem produkcyjnym, zaś nakłady inwestycyjne stanowiły u dzierżawcy podstawę do pomniejszenia kwoty podatku należnego.
Umowa najmu gruntu zostanie rozwiązana, jednakże w myśl art. 676 Kodeksu cywilnego w związku z art. 705 i art. 694, zgodnie z którym do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie, jeżeli najemca (dzierżawca) ulepszył rzecz najętą, wynajmujący (wydzierżawiający), w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zaprzestać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.
Podatnik zatrzyma ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości, zatem dzierżawca wystawi fakturę VAT z naliczonym podatkiem wg stawki 22%, dokumentującą „przeniesienie prawa do nakładów inwestycyjnych” - w tym przypadku dojdzie do świadczenia usługi przez dzierżawcę na rzecz wydzierżawiającego w zamian za wynagrodzenie odpowiadające wartości nakładów w chwili zwrotu.
Po przeniesieniu prawa do nakładów inwestycyjnych, podatnik dokona zbycia gruntu zabudowanego opisanym wyżej budynkiem i opodatkuje całą wartość dostawy wg stawki 22% podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z pytaniem czy będzie miał prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek wynikający z wystawionej przez dzierżawcę faktury VAT, skoro dokona zbycia gruntu zabudowanego budynkiem i opodatkuje całą wartość dostaw?

W ocenie Podatnika będzie miał prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek wynikający z wystawionej przez dzierżawcę faktury VAT zwłaszcza, że nabyta usługa polegająca na przeniesieniu „prawa do nakładów inwestycyjnych” będzie miała związek ze sprzedażą opodatkowaną.

Odnosząc się do przedstawionej powyżej sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Zgodnie z treścią art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie (art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przedmiotem rozstrzygnięcia niniejszego postanowienia jest kwestia dotycząca możliwości odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług.
Natomiast w kwestii zasadności opodatkowania stawką 22% przeniesienia prawa do nakładów inwestycyjnych organ informuje, iż iż zgodnie z treścią art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wobec powyższego zasadność opodatkowania stawką 22% podatku od towarów i usług przeniesienia prawa do nakładów inwestycyjnych nie dotyczy indywidualnej spraw Wnioskodawców, gdyż w tym przypadku Wnioskodawca nie jest podatnikiem, więc ta kwestia nie może być rozstrzygnięta w przedmiotowym postanowieniu. W tym przypadku podatnikiem jest dzierżawca, więc to dzierżawca jest uprawniony do wystąpienia z takim zapytaniem.

Natomiast zgodnie z art. 86. ust. 1 w/w ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zatem Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wystawionej przez dzierżawcę faktury VAT, jeżeli towary lub usługi objęte fakturą wystawioną przez dzierżawcę są wykorzystane do wykonania czynności opodatkowanych oraz jeżeli Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku – a kwota wykazana w fakturze nie została uregulowana.
A contrario Podatnik będzie mógł obniżyć podatek należny, jeżeli transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku oraz jeżeli kwota wykazana w fakturze została uregulowana.

Biorąc pod uwagę przytoczoną wyżej regulację prawną oraz stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika należy stwierdzić, iż stanowisko Podatnika zawarte we wniosku z dnia 29.05.2007r. o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zgodnie z którym Podatnik będzie miał prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek wynikający z wystawionej przez dzierżawcę faktury VAT z tytułu zbycia nakładów inwestycyjnych – jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w informuje, że interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień zaistnienia stanu faktycznego opisanego we wniosku z dnia 29.05.2007r. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj