Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
1415/POIII/443/6/AG/07
z 31 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1415/POIII/443/6/AG/07
Data
2007.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy


Słowa kluczowe
opodatkowanie
sprzedaż
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Czy świadcząc usługi transportowe dla podatnika unijnego, który zidentyfikowany jest jako czynny podatnik, podając dla czynności wykonywanych usług transportowych nadany mu numer identyfikacyjny, wartość całej usługi należy określić jako " niepodlegającą opodatkowaniu w kraju" i wykazać w poz. 21 deklaracji VAT-7, czy też uwzględnić pokonane odległości i na odcinku polskim do granicy zastosować stawkę 0% jako podlegającą opodatkowaniu w kraju?


Odpowiedź:

Stan Faktyczny:Spółka prowadzi działalność gospodarczą od 2006r. , jest czynnym podatnikiem podatku VAT, świadczy usługi transportowe na zlecenie austryjackiej firmy. Podatnik austryjacki podał dla tych czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium swojego państwa. Trasa usługi transportowej odbywa się przez państwa Unii.W związku z powyższym Podatnik pyta, czy świadcząc usługi transportowe dla podatnika unijnego, który zidentyfikował sie jako czynny podatnik, podając dla czynności wykonywanych usług transportowych nadany mu numer identyfikacyjny, wartość całej usługi należy określić jako „ niepodlegającą opodatkowaniu w kraju” i wykazać w poz. 21 deklaracji VAT-7, czy też uwzględnić pokonane odległości i na odcinku polskim do granicy zastosować stawkę 0% jako podlegającą opodatkowaniu w kraju.

Stanowiska podatnika:Transport towarów dokonywany między różnymi krajami Unii , w tym również z Polski do innego kraju członkowskiego i odwrotnie „ określany jest w ustawie o VAT jako wewnątrzwspólnotowa usługa transportowa”.Zdaniem Podatnika, gdy firma austryjacka poda dla czynności w/w usług transportowych numer , pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Austrii, wówczas miejscem świadczenia usługi będzie terytorium tego kraju. Podatnik austryjacki będzie zobowiązany do samoobliczenia podatku według stawki obowiązującej na terytorium Austrii, natomiast Podatnik polski nie wykazuje sprzedaży opodatkowanej.

Ocena prawna stanowiska podatnika:Zgodnie z art. 27 ust.2, pkt. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. 54, poz. 535 ze zm./ miejscem świadczenia usług transportowych jest miejsce gdzie odbywa sie transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Według art. 28 ust.1 ustawy o VAT , w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „ wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów sie rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3. Stosownie do art. 28 ust.3 w/w ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust.1 podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Ponieważ w przypadku Spółki rozpoczęcie i zakończenie transportu towarów ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, jest to tzw. wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów. Jak wskazuje Spółka, nabywca usługi podał dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, dlatego miejscem świadczenia przedmiotowej usługi i miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer, czyli Austria.

Wówczas usługa ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju. Natomiast Spółka zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT czynny ma obowiązek wystawienia faktury VAT na rzecz nabywcy zgodnie z wymogami określonymi w § 9 z uwzględnieniem § 27 ust.1,2 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 95,poz.798/. W myśl § 27 ust.2 i 4 cyt. rozporządzenia w przypadku świadczenia usług o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz w art. 28 ust. 3,4,6 i 7 ustawy / dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca/, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi. W związku z tym, zleceniobiorca usługi transportowej wystawia fakturę VAT, uwzględniając w niej zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, jedynie wartość netto za wykonaną usługę, którą wykazuje w poz. 21 dekl. VAT-7. Nabywca tej usługi jest zobowiązany do rozliczenia VAT.

W związku z powyższym stanowisko strony należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj