Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDF II/415-46/06
z 10 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF II/415-46/06
Data
2006.11.10



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
emeryci
świadczenia na rzecz emerytów
zaliczka na podatek
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych postępuje prawidłowo potrącając zaliczkę na podatek oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego "świadczenia honorowego" z tytułu osiągnięcia stu lat życia?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 ze zm./- po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.08.2006 r. (wpływ 29.08.06 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem przesłanym w dniu 28.08.2006 r. (wpływ 29.08.06 r.), zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego, przedstawionego w piśmie wynika, że w związku z ukończeniem przez Panią w dniu 24.04.2006r. stu lat życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał, oprócz renty inwalidzkiej i dodatku opiekuńczego, „świadczenie honorowe” w wysokości 1.977,20zł. Od przedmiotowego świadczenia płatnik potrącił podatek oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

W związku z powyższym pytanie skierowane do organu podatkowego brzmi:
Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych postępuje prawidłowo potrącając zaliczkę na podatek oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne?
Zdaniem Pani – od wypłaconego „świadczenia honorowego” ZUS nie powinien pobierać podatku oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne podobnie jak, w przypadku korzystających ze zwolnienia rent i emerytur „sybirackich”, dodatków opiekuńczych i innych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, co następuje:
Na gruncie podatku dochodowego kwestię przedstawioną w zapytaniu reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm./ - dalej updof.
Stosownie do art. 9 ust. 1 updof - opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Przepisy art. 21, 52, 52a, i 52c updof zawierają katalog przedmiotowych zwolnień od podatku. W tym miejscu należy podkreślić, że zawarte w tym przepisie wyliczenie rodzajów dochodów zwolnionych od podatku ma charakter wyczerpujący (enumeratywny, a nie przykładowy). Oznacza to, że brak jest podstaw prawnych, aby do tego katalogu zaliczyć inne nie wymienione w nim zwolnienia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom, które osiągnęły sto lat życia, przyznaje „świadczenie honorowe” w wysokości odpowiadającej kwocie bazowej, obowiązującej w dniu jego przyznania. Świadczenie to jest przyznawane niezależnie od pobieranej emerytury czy renty.
Dodatkowa emerytura, którą stulatek otrzymuje co miesiąc nie mieści się w katalogu zwolnień przedmiotowych, o których mowa w art. 21 updof i stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 updof, zdefiniowane w art. 12 ust. 7 tej ustawy, zgodnie z którym przez emeryturę lub rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych.
Organy rentowe są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych bezpośrednio przez te organy emerytur i rent, świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych oraz rent socjalnych (art. 34 ust. 1 updof). Zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 2 zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez organ rentowy zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 34 ust. 4a updof).
Analizując powyższe przepisy w powiązaniu z przedstawionym stanem faktycznym należy stwierdzić, że wypłacone Pani przez organ rentowy „świadczenie honorowe” nie zostało wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, o których mowa w art. 21 updof. Zatem stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj