Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP/443-67/06/MH
z 23 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-67/06/MH
Data
2006.11.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
sprzedaż części zamiennych do pojazdów mechanicznych
sprzedaż za pośrednictwem internetu
usługi taksówkowe
zwrot wydatków na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy poszerzenie prowadzonej działalności (usługi taksówkowe) o internetową sprzedaż części i akcesoriów samochodowych nakłada obowiązek ewidencjonowania tych przychodów za pomocą drugiej kasy fiskalnej i czy ewentualnie przysługuje zwrot 50% wartości netto od zakupionej kasy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, działając na podstawie:

- art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 25.09.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 27.09.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 19.10.2006 r., w sprawie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaży internetowej części i akcesoriów samochodowych - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku z dnia 29.09.2006 r. stanu faktycznego, wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie zarobkowego przewozu osób taxi i obrót z tego tytułu ewidencjonuje - za pomocą kasy rejestrującej - zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz. U. z 2006 r. Nr 51, poz. 373.).
Zwraca się Pan z zapytaniem czy obowiązujące przepisy nakładają na Pana obowiązek ewidencjonowania przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży internetowej części i akcesoriów samochodowych za pomocą drugiej kasy fiskalnej i czy ewentualnie przysługuje Panu zwrot 50% wartości netto od zakupionej kasy.

Zdaniem Podatnika rozszerzenie działalności gospodarczej nie wymaga instalowania kolejnej kasy fiskalnej, mógłby on rejestrować obrót ze sprzedaży internetowej za pomocą kasy posiadanej w taksówce, wykorzystując funkcję ceny umownej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia co następuje:

Od dnia 1 stycznia 2004 r. podatnicy wykonujący usługi taksówkowe są obowiązani do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas o przeznaczeniu specjalnym, tj. przeznaczonych do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami.

Zgodnie z § 4 pkt 4 wyżej cyt. rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (obowiązującego od 01.09.2006 r. - zgodnie z § 13 ww. rozporządzenia), zwolnień od obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas, o których mowa w § 2 oraz § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3).

W związku z powyższym poszerzenie prowadzonej działalności o internetową sprzedaż części i akcesoriów samochodowych nakłada na Podatnika obowiązek ewidencjonowania tej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

Prawo do częściowego zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących przysługuje podatnikom na mocy art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku VAT), nie więcej jednak niż 2.500 zł.

Dokonanie odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania. W przypadku podatników, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania jedną kasę rejestrującą, zgłoszenie może być dokonane na formularzu zawiadomienia o miejscu instalacji kasy rejestrującej zgodnie z przepisami dotyczącymi kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, o ile zawiadomienie to zostało złożone przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania.

Z uwagi na powyższe Podatnik będzie miał prawo do ulgi na zakup kas, zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, o ile spełnione zostaną ww. warunki uprawniające go do odliczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj