Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/11-4/2/2007/GK
z 5 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/11-4/2/2007/GK
Data
2007.04.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
biżuteria
dostawa towarów
metale szlachetne
obowiązek instalacji kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy stosowania kasy fiskalnej przy dostawie biżuterii posrebrzanej i z użyciem kamieni półszlachetnych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 08.01.2007r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 12.01.2007r.), uzupełniony pismem z dnia 19.03.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej stosowania kasy fiskalnej przy dostawie biżuterii posrebrzanej i z użyciem kamieni półszlachetnych Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Ursynów postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca produkuje biżuterię sztuczną z miedzi i mosiądzu. Od 2007 roku biżuteria zostanie unowocześniona poprzez srebrzenie elementów oraz dodanie kamieni półszlachetnych. Podatnik zwraca się z pytaniem czy, w związku z wprowadzoną zmianą polegającą na srebrzeniu wyrobów i dodaniu kamieni półszlachetnych Strona będzie zobowiązana posiadać kasę fiskalną.

Zdaniem Podatnika kasa fiskalna konieczna jest przy produkcji i sprzedaży biżuterii srebrnej, gdy srebro stanowi część wyrobu. Zdaniem Strony, wyrób posrebrzany nie jest wyrobem z udziałem srebra.

Według art. 111 ust. 1 ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 ze zm.) istnieją dwa rodzaje zwolnień stosowania kas rejestrujących – podmiotowe ze względu na wysokość obrotów oraz przedmiotowe dotyczące zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących podatników dokonujących sprzedaży towarów lub świadczenia usług w wymienionym w rozporządzeniu zakresie.

Stosownie do § 4 pkt 6 ww. rozporządzenia nie stosuje się zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 oraz § 3, bez względu na wysokość osiąganych obrotów, przy dostawie wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego, w przypadku dostaw wyrobów z udziałem metali szlachetnych nie znajduje zastosowania zwolnienie od podatku od towarów i usług. Zgodnie z Polską klasyfikacją Wyrobów i usług biżuteria została sklasyfikowana pod symbolem 36.22.13-30 (Biżuteria i jej części z metalu szlachetnego, również pokrywanego lub platerowanego metalem szlachetnym). W ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniach wykonawczych do ustawy sprzedaż biżuterii (PKWiU 36.22.13-30) nie została zwolniona od podatku ani nie została wymieniona jako sprzedaż opodatkowana stawkami niższymi niż stawka podatkowa 22%.

Jednocześnie informujemy, iż zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (dostawcy) tego produktu. Podstawowym przeznaczeniem PKWiU jest zapewnienie jednolitego określania, grupowania produktów, względnie ich grup objętych preferencjami lub zakazami w sferze podatkowej. Producent (dostawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania statystycznego, podatnik powinien zwrócić się o wydanie opinii do Urzędu Statystycznego w Łodzi przy ul. Suwalskiej 29, 96-176 Łódź.

Wobec powyższego obowiązek instalacji kasy rejestrującej powstanie – bez względu na wysokość obrotów – w momencie dokonania pierwszej czynności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych polegającej na dostawie wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 powołanej ustawy.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj