Interpretacja Urzędu Skarbowego w Końskich
PD/415-1A/2007
z 26 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-1A/2007
Data
2007.03.26



Autor
Urząd Skarbowy w Końskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
nieruchomości
opinia biegłego
spółka jawna


Pytanie podatnika
Czy można amortyzować budynek wniesiony aportem do spółki z uwzględnieniem wartości początkowej ustalonej w operacie szacunkowym przez biegłego ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika wspólnika Sp. J. z dnia 02.01.2007 r. uzupełnionego 01.02.2007 r. oraz 27.02.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 02.01.2007 r. uzupełnionym dnia 01.02.2007 r. oraz 27.02.2007 r. Podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej ustalenia wartości początkowej środka trwałego dla celów amortyzacji.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że 31.05.2006 r. do Sp. J. został wniesiony aportem przez współwłaścicieli budynek administracyjno-biurowy, którego wartość powiększyła majątek firmy.

Wartość nieruchomości w kwocie 3.700.000,00 zł. ustalona została w oparciu o aktualny operat szacunkowy sporządzony dla celów amortyzacji i ustalenia wartości początkowej środka trwałego.

Jednocześnie we wniosku Podatnik nadmienił, iż przedmiotowa nieruchomość była już amortyzowana w firmie „X”, a jej wartość na dzień 30.04.2006 r. wyniosła 638.955,00 zł. (firma została zlikwidowana 30.04.2006 r.).

Zdaniem Podatnika dla celów amortyzacji prawidłowym jest ustalenie wartości początkowej ww. nieruchomości zgodnie z załączonym aktem notarialnym.

Stosowanie do przepisu § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r Nr 152, poz. 1475 ze zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie obowiązane do prowadzenia księgi prowadzą ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n ust. 2-6 ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 zwane środkami trwałymi.

Zasady ustalenia wartości początkowej poszczególnych środków trwałych w sytuacji ich wniesienia do spółki jawnej jako wkładu niepieniężnego określone są w art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Jeżeli zatem ustalona przez rzeczoznawcę wartość przedmiotowej nieruchomości nie przekracza wartości rynkowej z dnia wniesienia aportu, to nie ma przeszkód do amortyzowania budynku administracyjno – biurowego z uwzględnieniem wartości określonej przez biegłego.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich uznaje, że stanowisko Podatnika zawarte we wniosku z dnia 02.01.2007 roku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj